pekná žena s fit postavou
Chudnutie,Zdravie

Chudnite s pôžitkom aj v zrelom veku

Je veľa spôsobov, ako schudnúť a udržať si optimálnu hmotnosť a dobrú kondíciu. Avšak so zvyšujúcim vekom sa telo len veľmi ťažko vzdáva tukových zásob a nevzhľadných oblín. A tak je jasné, že v tej druhej polovici života už na to treba ísť celkom inak!

nutričná pyramída potravín

Nenajedzte do sýtosti

Nie je celkom pravda, že po päťdesiatke to už s vami musí ísť zákonite dolu vodou. Ľudské telo je stavané tak, aby sa pri vyváženom spôsobe stravovaniarozumnom štýle života dožilo veľmi vysokého veku. Strava je nepopierateľne jedným zo základných pilierov takéhoto života. Čo však jesť, aby telo dostalo všetko potrebné a bolo zdravé aj vo vyššom veku? Zásadným faktorom nie je len počet prijatých kalórií, ako to dnes počúvame odvšadiaľ. Dôležité je najmä to, koľko energie telo pri trávení pokrmov získa.

Pyramída výživy

Z vedeckého hľadiska to najlepšie znázorňuje stará dobrá výživová pyramída, ktorá hovorí jasne a nekompromisne. Pri trávení mäsa telo spotrebuje veľa energie, ktorá by mohla byť využitá napríklad na regeneráciu tela či zbavovanie sa odpadových látok. Na druhej strane rastlinná strava dodá telu dostatok vitamínov a ďalších potrebných látok za oveľa kratší čas a s využitím menšieho množstva energie. Netreba byť striktne vegetariánom, stačí nájsť zlatú strednú cestu vo všetkom, čo robíme a jeme. Verte, že vaše telo túto snahu ocení a odmení vás nielen ubúdajúcimi kilami, ale najmä väčšou vitalitou a životnou energiou. A ešte jedna rada: nikdy nevstávajte od stola sýti. Nechajte svojmu telu rezervu, kým mozog zaznamená pocit sýtosti.

Človek je stvorený pre pohyb

Fyzická záťaž je nevyhnutná pre správne fungovanie srdca, svalov, obehového systému – jednoducho posilňuje celý organizmus. Aktívny život vám spomalí starnutie a zlepší zdravie a imunitu, ale veľmi významne vám pomôže aj pri chudnutí. Rozhýbe svaly, kĺby a udrží vaše kosti zdravé aj vo vyššom veku. Nie, nemusíte si kupovať permanentku do fitness centra. Úplne vám postačí pravidelný pohyb formou dlhšej prechádzky, nenáročný beh či fyzická práca v záhrade.

Čerpajte energiu zo zeme

Vyzujte si občas topánky a prejdite sa po zemi bosými nohami. Je jedno, či je teplo alebo sneh. Ľudské telo môžeme prirovnať k batérii: jeho hlava a horná časť tela majú kladný náboj, kým spodná časť má náboj záporný. Z vesmíru získava telo energiu kladnú, kým zo zeme zápornú. Čím častejšie umožníte vašim nohám kontakt so zemou, tým bude výmena energie väčšia a váš organizmus odolnejší a zdravší. A zdravý organizmus dokáže oveľa lepšie nakladať s prijatou stravou, čo sa, samozrejme, prejaví aj číslom na váhe.

priateľky užívajúce si dobrý obed

Rozmaznávajte sa!

Zdá sa vám udržiavanie optimálnej hmotnostidobrého zdravia príliš náročné a stresujúce? Neberte svoj nový životný štýl ako povinnosť či nemenný fakt. Vychutnávajte si dobré jedlo s radosťou, avšak s rozumom. Stretávajte sa s priateľmi, otužujte sa, ale tiež doprajte svojmu telu blahodarné teplo sauny, ktoré zlepší nielen pružnosť vašich kĺbov, ale očistí telo od toxínov, solí a jedov, ktoré sa v tele hromadili celé roky. Naučte sa byť šťastní, buďte vďační za maličkosti, nikomu nezáviďte a hlavne nikdy nemyslite na starobu, choroby či dokonca smrť.

Majte sa radi takí, akí ste

A ak nie ste so sebou spokojní, zmeňte to! Byť zdravý, vitálny a štíhly je snom každého, bez ohľadu na vek či pohlavie. Je prirodzené, že táto túžba sa s pribúdajúcim vekom stupňuje. To, ako vyzeráte a ako sa cítite, je vo väčšine prípadov len odrazom toho, ako ste doteraz žili. Ľudské telo má však neuveriteľnú schopnosť regenerácie uzdravenia. Dokáže oceniť každý impulz, ktorý mu poskytnete, či už vo forme kvalitnej a vyváženej stravy, alebo dostatkom primeranej pohybovej aktivity. Nezabúdajte preto, že len zdravé telo je krásne telo.