Rijabavria
Auto-moto

História automobilky BMW: Od leteckých motorov po prémiové vozidlá

Automobilka BMW (Bayerische Motoren Werke) je dnes synonymom pre luxusné a vysokovýkonné vozidlá. Jej história siaha až do začiatku 20. storočia a je plná zaujímavých míľnikov a prelomových momentov. V tomto článku sa pozrieme na stručnú históriu tejto ikonickej nemeckej značky.

Počiatky v leteckom priemysle

Počiatky spoločnosti BMW siahajú do roku 1916, kedy bola založená v Mníchove ako výrobca leteckých motorov. Prvý motor s označením BMW IIIa bol vyrobený v roku 1917 a stal sa známym vďaka svojej spoľahlivosti a výkonu. Po skončení prvej svetovej vojny však bola výroba leteckých motorov obmedzená Versaillskou zmluvou, čo prinútilo BMW hľadať nové oblasti pôsobenia.

Vstup do sveta motocyklov

V roku 1923 sa BMW pustilo do výroby motocyklov, pričom prvým modelom bol legendárny R32. Tento motocykel sa vyznačoval inovatívnym boxerovým motorom a kardanovým hriadeľom, čo sa stalo charakteristickým znakom BMW motocyklov až dodnes. Úspech v motocyklovom segmente podnietil BMW k vstupu do sveta automobilov.

Prvé automobily BMW

Prvým automobilom značky BMW bol model 3/15 PS predstavený v roku 1929. Išlo o licenčnú výrobu vozidla Austin Seven, ale už s inovatívnymi prvkami, ktoré sa stali typickými pre BMW. V 30. rokoch minulého storočia BMW uviedlo na trh niekoľko vlastných modelov, ako napríklad 303 či 328, ktoré si rýchlo získali popularitu vďaka svojmu športovému charakteru a elegantnému dizajnu.

Vojnové obdobie a povojnová obnova

Počas druhej svetovej vojny sa BMW opäť zameralo na výrobu leteckých motorov pre nemecké vojnové lietadlá. Po skončení vojny bola spoločnosť na pokraji krachu, keďže jej továrenské priestory boli značne poškodené bombardovaním. Napriek ťažkým podmienkam sa však BMW podarilo vrátiť k výrobe automobilov a v roku 1951 predstavilo model 501, ktorý sa stal symbolom povojnovej obnovy.

Rozmach v 60. a 70. rokoch

V 60. a 70. rokoch minulého storočia zažilo BMW významný rozmach vďaka modelom ako 1500, 2002 či radu 5 a 7. Tieto vozidlá potvrdili reputáciu BMW ako výrobcu športových a luxusných automobilov. Prelomovým momentom bolo uvedenie prvého automobilu BMW s označením “M” (Motorsport) v roku 1978, konkrétne modelu M1. Divízia BMW M sa odvtedy stala synonymom pre vysokovýkonné verzie sériových modelov.

Inovácie v 90. rokoch

V 90. rokoch BMW pokračovalo v inovácii a rozširovaní svojho portfólia. Predstavilo prvé vozidlo kategórie SUV – model X5, ktorý sa okamžite stal hitom. Okrem toho uviedlo na trh aj prvé nové BMW s revolučným systémom iDrive, ktorý integroval ovládanie viacerých funkcií vozidla do jedného rozhrania. Toto desaťročie tiež prinieslo akvizíciu britskej značky Rover Group, vďaka čomu BMW rozšírilo svoju pôsobnosť.

BMW v novom tisícročí

V novom tisícročí sa BMW naďalej zameriava na vývoj pokročilých technológií a udržateľnosť. Elektrifikácia a autonómne riadenie sa stali kľúčovými oblasťami záujmu. Značka uviedla na trh prvý sériový elektromobil i3 a plug-in hybridné modely radu i. Okrem toho BMW pokračuje v zdokonaľovaní svojich spaľovacích motorov s dôrazom na efektivitu a znižovanie emisií.

Dnes, po viac ako 100 rokoch od svojho založenia, je BMW jedným z najuznávanejších a najúspešnejších výrobcov automobilov na svete. Svojou kombináciou inovatívnych technológií, športového charakteru a prémiového dizajnu si vybudovalo verných priaznivcov po celom svete. História BMW je dôkazom toho, že s odhodlaním, víziou a neustálym zlepšovaním sa dá dosiahnuť skutočná veľkosť.


Sponzorovaný článok