Je lepšou voľbou sprcha alebo vaňa
Bývanie,Domácnosť

Je lepšou voľbou sprcha alebo vaňa? Ako pre koho! 

Vaňa alebo sprcha? To je večná dilema každého, kto si stavia alebo prerába bývanie. Odpoveď nie je jednoduchá, záleží, čo máte radi. Je však nevyhnutné prihliadať aj na potreby ostatných členov domácnosti, tak poďte spolu s nami zvážiť všetky pre a proti. 

Vaňa: to pravé pre „rozmaznaných”

Radi by ste si často po práci dopriali wellness? Vďaka modernej vani ho môžete mať aj doma. V penovom kúpeli odplávajú všetky vaše starosti. Športovci a ľudia trpiaci bolesťami svalov či kĺbov ocenia vaňu ako pomocníka na hydroterapiu. Pre malé deti je vaňa bezpečný a zábavný priestor, kde sa môžu vyhrať s kačičkami vo voňavej pene.

Toľko k pozitívam a prejdime na mínusy. Predtým, ako sa rozhodnete zaobstarať si vaňu, mali by ste si uvedomiť, že v kúpeľni zaberie viac miesta a možno vás občas prekvapia vyššie účty za vodu. Teraz, keď sa kladie obrovský dôraz na ekologické povedomie a úsporu zdrojov (z dôvodu inflácie), je vaňa skutočne luxus. 

Navyše pre ľudí, ktorí majú menšie kúpeľne alebo sa potýkajú s obmedzenou mobilitou, môže byť prístup do vane značne nekomfortný.  

Vane – výhody a nevýhody

➕môžete si dopriať relaxačné kúpele s použitím solí či esenciálnych olejov

➕ideálne a bezpečné prostredie na kúpanie detí

➕možnosť využiť ju na ručné pranie väčších kusov oblečenia, prípadne umytia väčších predmetov či kúpanie domácich miláčikov

➕poslúži ako dominantný dizajnový element v kúpeľni

➖vyššia spotreba vody v porovnaní so sprchovaním (až 150 l pri každom kúpeli)

➖náročnejšia údržba (obzvlášť, ak by ste sa rozhodli pre vaňu s masážnymi tryskami a máte príliš tvrdú vodu) 

➖zaberá viac miesta v priestore

➖obmedzená prístupnosť pre osoby so zhoršenou mobilitou alebo starších ľudí 

❗S vaňou sa spája i otázka hygieny. Počas kúpeľa sa vo vode hromadia nečistoty z pokožky, pot, kožný maz, takže samotné hodinové lebedenie vo vani nestačí. Musíte sa potom ešte osprchovať, aby ste boli čistí. 

🛀Vaňa je vhodná pre rodiny s deťmi a ľudí, ktorí radi relaxujú a môžu si dovoliť minúť viac na vodu. 

moderná vaňa v kúpeľni

Sprchový kút

Sprchy zaberajú oveľa menej miesta ako vane. Máte stiesnenú kúpelňu, kde je podstatný každý milimeter? Sprchový kút je jasná voľba. Čisté línie a transparentnosť vnesú do kúpeľne vzdušnosť a vďaka hladkým povrchom a absencii všelijakých záhybov sa ľahko čistia. 

Ale pozor, nie je sprcha ako sprcha. Namiesto plastových sprchových kútov, kde sa šíria plesne, alebo sa časom opotrebujú, sú lepšie sklenené sprchové kúty. Ide síce o vyššiu počiatočnú investíciu, no dlhodobo sa vyplatia vďaka ich trvácnosti a nízkym nákladom na údržbu. 

Sprchový kút vás nebude nabádať na plytvanie vody. Rýchle sprchovanie je energeticky efektívnejšie v porovnaní s napúšťaním vane. Ušetríte tak nemálo peňazí. Na druhej strane sa občas v sprchovom kúte môžete cítiť ako sardinka v konzerve, keď sa snažíte oholiť si nohy v polohe, pri ktorej neskončíte na zemi. 

🌊V porovnaní so 100 litrami, ktoré sú potrebné na napustenie vane do polovice, môžete sprchovaním ušetriť až 60 % vody.

Sklenené sprchové kúty – výhody a nevýhody

➕ nezaberá veľa miesta

➕ spotrebujete menej vody a ušetríte 

➕ hladké a čisté línie moderných sprchových kútov uľahčujú čistenie a znižujú potrebu častého odstraňovania vodného kameňa alebo plesní

➕ modely s nízkou vaničkou alebo bez nej ocenia osoby s obmedzenou mobilitou

➕ pridávajú kúpeľni moderný vzhľad a ponúkajú široké možnosti prispôsobenia rozmerov, tvarov a dizajnu

➖ kvalitné sklenené sprchové kúty môžu byť drahšie v porovnaní s obyčajnými vaňami

➖ nesprávna inštalácia alebo opotrebenie tesnení môžu spôsobiť únik vody 

➖ sprchovanie nie je pre všetkých tak relaxačné ako kúpeľ

sklenený sprchový kút

Vytvorte si pohodu na mieru

Vášmu rozhodnutiu by malo predchádzať posúdenie životného štýlu a potrieb všetkých členov domácnosti. Ak vám ide najmä o praktickosť a úsporu, no zároveň hľadáte moderné riešenie a jednoduchý prístup pre všetkých, sklenený sprchový kút je top možnosť. 

Vaňa sa hodí do veľkých kúpeľní či domov, ktoré majú viac ako len jednu kúpeľňu a prekážkou nie je ani vyššia spotreba vody. Tiež treba povedať, že aj vaňu môžete využívať na sprchovanie, no z praktického hľadiska by mala mať sklenenú zástenu. Zvážte všetky spomenuté plusy a mínusy a veríme, že sa rozhodnete správne. 

Ak hľadáte moderné sklenené sprchové kúty, zásteny či doplnky ako sú zrkadlá do kúpeľne, kliknite na www.sklofix.sk, kde vám na mieru vyrobia zo skla takmer čokoľvek.


Sponzorovaný článok