filter pevných častíc do auta
Auto-moto

Nemáte ešte skúsenosti s DPF? Čo je o tejto autosúčiastke dobré vedieť?

Filter pevných častíc (DPF) je pre mnohých vodičov neodmysliteľnou súčasťou ich auta. Už niekoľko rokov sa totiž montujú do všetkých nových áut s dieselovými motormi. Ak ste však doteraz mali staršie auto alebo benzínový motor, môže byť pre vás DPF neznámou. Čo je v takom prípade dobré o tomto filtri vedieť?

Účel

DPF slúži na zachytávanie pevných častíc vo výfukových plynoch. Povinné (aspoň zatiaľ) sú filtre pevných častíc len pre dieselové motory preto, že tieto produkujú pevných častíc až dvestokrát viac, ako motory benzínové.

Vo vnútri filtra pevných častíc sa nachádza množstvo kanálikov, ktoré spomínané pevné častice zachytávajú. Pochopiteľné je, že časom sa DPF zanesie. Na rozdiel od iných filtrov v aute, ktoré pravidelne meníte, zanesenie filtra pevných častíc neznamená hneď jeho výmenu. To by ste ho menili takmer neustále.

Regenerácia

Autá vybavené filtrom pevných častíc sú vybavené aj schopnosťou jeho regenerácie. Tá prebieha tak, že pri zanesení filtra pevných častíc riadiaca jednotka motora upraví jeho chod tak, aby sa teplota výfukových plynov zvýšila na viac ako 500 °C. Pri takýchto vysokých teplotách potom výfukové plyny častice zachytené vo filtri vypaľujú.

Problém pri regenerácii DPF však nastáva, ak vodič neprispôsobí svoju jazdu potrebe tohto úkonu. Aby totiž regenerácia filtra pevných častíc prebehla kompletne, je potrebná zhruba 15 min. plynulá jazda v stredných otáčkach so zaradeným vyšším prevodovým stupňom. V metskej premávke je to však nemožné a aj mimo mesta nie vždy môže situácia v premávke takúto jazdu vodičovi umožniť.

Čistenie

Potrebu regenerácie DPF však netreba podceňovať. Ak opakovane neprebehne v celom rozsahu, DPF sa zanesie tak, že akákoľvek ďalšia regenerácia už nebude účinná. V takom prípade pomôže už len výmena filtra pevných častíc alebo jeho profesionálne vyčistenie v servise, ideálne za použitia certifikovaného prístroja, ktorý s filtrom pevných častíc vytvorí uzavretý okruh a vyčistí ho pomocou špeciálnej kvapaliny. Takéto čistenie je z hľadiska účinnosti takmer na úrovni výmeny filtra pevných častíc za nový, ale je oveľa lacnejšie.

Zdroj obrázka:

Autor: Michal / Stock.adobe.com


Sponzorovaný článok