Araver
Auto-moto

Povinná výbava do auta: Čo všetko potrebujete pre bezpečnú jazdu

Keď si zadovážite nové auto, je dôležité myslieť nielen na jeho vzhľad a jazdné vlastnosti, ale aj na povinnú výbavu. Tá je nevyhnutná pre bezpečnú jazdu a v prípade kontroly políciou sa bez nej nezaobídete. Povinná výbava sa líši v závislosti od typu vozidla a krajiny, v ktorej jazdíte. V tomto článku sa zameriame na povinnú výbavu pre osobné automobily na Slovensku.

Bezpečnosť na cestách je prvoradá a každý zodpovedný vodič by mal dbať na to, aby jeho vozidlo bolo riadne vybavené. Povinná výbava slúži na zvládnutie rôznych situácií, ktoré môžu počas jazdy nastať, či už ide o defekt pneumatiky, dopravnú nehodu alebo inú nepredvídanú udalosť. Okrem toho, že vás môže vyslobodiť z nepríjemností, je tiež dôležitá pre splnenie zákonných požiadaviek.

V nasledujúcich riadkoch si podrobne rozoberieme jednotlivé súčasti povinnej výbavy, aby ste mali istotu, že vaše vozidlo je pripravené na akúkoľvek situáciu. Nezáleží na tom, či ste skúsený vodič alebo začiatočník, tieto informácie sa vám zídu pri kontrole a doplnení chýbajúcich položiek. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo by nemalo chýbať v žiadnom aute.

Lekárnička

Lekárnička je jednou z najdôležitejších súčastí povinnej výbavy. Musí obsahovať základné zdravotnícke pomôcky, ako sú obväzy, náplasti, elastické obvínadlo, trojrohá šatka, nožnice a rukavice. Odporúča sa mať aj deku pre prípad potreby. Nezabudnite pravidelne kontrolovať expiráciu jednotlivých položiek a v prípade potreby ich vymeniť.

Reflexná vesta

Reflexná vesta je ďalšou povinnou položkou vo výbave auta. Vodič je povinný obliecť si ju pri vystúpení z vozidla na ceste mimo obce pri znížených svetelných a poveternostných podmienkach. Vesta musí byť homologizovaná a mať príslušné označenie. Je dôležité, aby reflexné prvky boli čisté a nepoškodené, aby splnili svoj účel.

Výstražný trojuholník

Výstražný trojuholník slúži na označenie odstaveného vozidla na ceste. Musí byť umiestnený minimálne 50 metrov za vozidlom tak, aby bol dobre viditeľný pre ostatných účastníkov premávky. Trojuholník musí byť homologizovaný a spĺňať príslušné normy.

Náhradné koleso alebo sada na opravu defektu

V prípade defektu je nutné mať vo výbave náhradné koleso alebo sadu na opravu defektu (tzv. lepiacu súpravu). Náhradné koleso musí mať rovnaký rozmer a typ ako ostatné kolesá na vozidle. Ak máte sadu na opravu defektu, uistite sa, že je kompletná a viete, ako ju použiť.

Zdvihák a kľúč na matice kolies

K výmene kolesa budete potrebovať aj zdvihák a kľúč na matice kolies. Tieto nástroje sú zvyčajne súčasťou výbavy nového auta. Uistite sa, že viete, ako ich použiť, a v prípade elektrického zdviháka skontrolujte funkčnosť.

Snehové reťaze

Hoci sa to nezdá, snehové reťaze sú povinnou výbavou aj na Slovensku. V zimných mesiacoch (november – marec) ste povinní ich mať vo vozidle pri jazde v horských oblastiach a na cestách označených dopravnou značkou “Snehové reťaze”. Reťaze musia byť homologizované a vhodné pre daný typ a rozmer pneumatík.

Ďalšie odporúčané položky Okrem povinnej výbavy je dobré mať vo vozidle aj ďalšie praktické veci, ktoré sa môžu hodiť. Patrí sem napríklad:

  • Ťažné lano
  • Štartovacie káble
  • Pracovné rukavice
  • Baterka s náhradnými batériami
  • Škrabka na ľad a metlička na sneh
  • Izolačná páska
  • Kábel s USB konektorom pre nabíjanie telefónu

Povinná výbava do auta nie je len formalitou, ale dôležitým predpokladom pre bezpečnú jazdu. Nezáleží na tom, či máte staršie vozidlo alebo ste si práve zadovážili nové auto, povinná výbava musí byť vždy kompletná a v dobrom stave. Pravidelne ju kontrolujte a v prípade potreby obnovte chýbajúce alebo poškodené časti. Len tak budete pripravení zvládnuť aj neočakávané situácie na cestách.


Sponzorovaný článok