mladá žena cestujúca po Európe
Cestovanie,Svet

Skvosty európskeho kontinentu

Európa je možno malý svetadiel, ale ukrýva toľko ohromujúcich a prekrásnych miest, že stojí za to zahrnúť ich do vašich cestovateľských plánov. Od búrlivého života v divokých národných parkoch až po pláže s bielym pieskom a blankytne modrými vodami morí sa svet otvára tým, ktorí túžia vidieť miesta a scenérie aj mimo bežnej ponuky cestovných kancelárií. Poďte s nami na krátku návštevu tých najpôsobivejších miest nášho starého kontinentu. Určite sa nám podarí inšpirovať vás.

Talianske Dolomity

Pohorie Álp zasahuje do 10 krajín Európy, no to najkrajšie sa ukrýva práve na území Talianska. Nie sú to len majestátne štíty hôr a pohostinnosť známych lyžiarskych stredísk, ktoré už iste väčšina z vás navštívila. Smaragdové jazerá, pôvabné kaviarničky v úzkych uličkách mesta Trento a výhľad, ktorý sa vám naskytne po výstupe lanovkou na niektorý zo štítov, pripraví o reč každého. Čo tak dať si niektorú z túr alebo sa len poprechádzať cestičkami vedúcimi touto úžasnou horskou krajinou?

Cotswolds, Spojené kráľovstvo

Hoci len na jeden deň, aj tak stojí za to navštíviť tento anglický región. Je tvorený zvlnenou hornatou krajinou pôvabných kamenných dediniek usadených v jej zelených údoliach. Nasajte typicky anglickú atmosféru, ktorá na vás priam kričí z každej vyhriatej krčmy s dobre vychladeným pivom a vôňou dymu z kozuba. Krajina stvorená na dlhé prechádzky a nasávanie atmosféry anglického vidieka.

kamenné mestečko Cotswolds v Spojenom kráľovstve

Údolie Douro, Portugalsko

Ak patríte k milovníkom dobrého vínka, tak určite neprehliadnite práve tento tip na návštevu jednej z najstarších vinárskych oblastí na svete. Portugalské údolie, o ktorom je reč, bolo v roku 2001 právom zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Terasovité vinice rozložené po strmých svahoch, rustikálne pivnice a slnkom zaliate vinárstva na brehoch rieky Douro sú ako stvorené na oddych pri poháriku kvalitného vína a sledovanie úchvatných západov slnka.

Vodopád Pliva, Bosna a Hercegovina

Tam, kde sa rieka Pliva vlieva do rieky Vrbas, priamo v centre Jajce, malebného mestečka na svahu, dve a pol hodiny od Sarajeva, sa týči vysoká vodná stena úchvatného vodopádu Pliva. Jej veľkoleposť môžete obdivovať počas celého roka, no ak prídete v prvý augustový víkend, zažijete neopísateľné vzrušenie z pohľadu na ľudí, ktorí sú oveľa menej rozumní ako vy a so slepým nadšením sa vrhajú do vysokých vôd vodopádu v každoročnej skokanskej súťaži. Zážitok, ktorý si nemôžete nechať ujsť.

Afroditina skala, Cyprus

Grécka mytológia hovorí, že tento balvan označuje miesto, kde sa uprostred divokej vody zrodila bohyňa lásky Afrodita. Čo celkom dáva zmysel, pretože vlny sú tu rozbúrené a kúpanie sa vonkoncom neodporúča (hoci miestna legenda hovorí, že každý, kto to urobí, bude obdarený večnou krásou, samozrejme, za predpokladu, že prežije). Čo tak to skúsiť?

Fínska jazerná pahorkatina

Pred tisíckami rokov sa kontinentálne ľadovce posunuli, aby vytvorili jedno z najpozoruhodnejších prírodných diel Európy – Fínsku jazernú pahorkatinu. Je to najväčšia jazerná oblasť kontinentu, neuveriteľný labyrint tisícok rybníkov, riek, ostrovov a potokov. Ak milujete práve návštevy takýchto unikátnych majstrovských diel prírody, bude Fínska jazerná pahorkatina tým pravým balzamom na vašu dušu.

Fínska jazerná pahorkatina

Národný park Plitvické jazerá, Chorvátsko

Je nad slnko jasné, že tým najkrajším miestom v Chorvátsku nemôže byť nič iné ako Národný park Plitvické jazerá. Chodníky a turistické trasy vás prevedú po tejto majestátnej lesnej rezervácii a jej kaskádových tyrkysových vodopádoch s takou gráciou, že sa nebudete mať čas ani nadýchnuť. Môžete si odskočiť aj do Národného parku Krka, menej preplnenej a menej známej alternatívy v okolí. Tu vás uchváti rovnako tyrkysová farba vody, do ktorej sa však bez váhania môžete aj ponoriť.

Čo dodať na záver? Snáď len toľko, aby ste neváhali ani na okamih a spoznávali nepoznané miesta, kým môžete, najlepšie s ľuďmi, ktorí rovnako ako vy dokážu oceniť neutíchajúcu a všadeprítomnú krásu prírody. Tak veľa úchvatných výhľadov!