rôzne druhy počítačov na stole
Počítač,Technológie

Sprievodca výberom počítača

Počas svojej existencie prešli počítače dlhú a inováciami nabitú cestu. Dnes sú súčasťou každej domácnosti, firmy, školy či dokonca škôlky. Ak však príde k samotnému výberu, často ani netušíme, kde začať a čo hľadať. Pretože nie je jedno, či potrebujeme počítač na prácu, na hry alebo pre svoje školopovinné deti. A tak vám prinášame malý prierez tým, podľa akých parametrov PC vyberať a aké funkcie by mal konkrétny typ spĺňať.

Počítač pre školáka

Pri výbere vhodného PC pre školáka je najrozumnejšie odraziť sa od faktu, aký operačný systém využíva jeho škola. Ušetríte si tak veľa starostí pri domácich úlohách či tvorbe rôznych projektov. V ďalšom kroku sa treba rozhodnúť medzi kúpou stolového PC alebo notebooku či tabletu. V tomto prípade je kúpa prenosného počítača rozhodne najväčšou výhrou. Avšak aj napriek kompaktným rozmerom je dobré dať si záležať na tom, aby mal PC batériu s dostatočnou výdržou a harddisk s dostatočnou kapacitou. Ideálna je grafická karta, bezdrôtová myš a podložka pod ruku (nie pod myš). Výbava pre školský počítač nemusí byť zvlášť bohatá, predsa len bude slúžiť zväčša na písanie esejí, rôznych prezentácií či online prieskumy.

Herné počítače

Pre vášnivých hráčov je kľúčové vyberať počítač s dostatočným výkonom a kvalitnou grafickou kartou. Herný PC alebo herné notebooky s vysokým výkonom disponujú väčšinou špičkovými procesormi a grafickými kartami, čo umožňuje plynulé prehrávanie hier. To, čo by hernému PC nemalo v žiadnom prípade chýbať, je výkonný procesor, kvalitná externá grafická karta, dostatočná RAM pamäť, herné úložisko (HDD alebo SSD disk) a v neposlednom rade efektívne chladenie.

žena hrajúca hru na výkonnom hernom počítači

Pracovný počítač

Pracovné počítače tvoria asi najpočetnejšiu skupinu zo všetkých typov a pri ich výbere sa vychádza zo širokého spektra požiadaviek. Musia byť výkonné, mať kvalitné komponenty a k tomu všetkému mať aj skvelý dizajn. Veď predsa reprezentujú vás a vašu prácu! Aj v tomto prípade máte na výber medzi klasickým stolovým PC, notebookom, ale do úvahy prichádza aj kvalitný tablet. To všetko v perfektnej výbave, s kvalitnou antivírusovou ochranou a množstvom ďalších technologických vymožeností.

Čo sa od moderného počítača očakáva?

Moderné počítače by mali mať dostatočný výkon na bežné úlohy, ale tiež na hry či rôzne grafické pracovné projekty. Výber správneho procesora a dostatočná kapacita operačnej pamäte sú kľúčové pre plynulý chod aplikácií.

Úložný priestor je presne tým parametrom, ktorý  pri výbere počítača netreba podceniť. S rastúcim množstvom digitálnych informácií tak prichádza do úvahy aj výber pevných SSD diskov, ktoré výborne poslúžia ako úložisko nie len na hry, ale aj ako pevný disk na inštaláciu operačného systému.

Grafická karta je určená pre všetky druhy počítačov, od školských až po kvalitné profesionálne modely. Niekedy je grafická karta integrovaná priamo na matičnej doske, čo však priamo ovplyvňuje nielen výkonnosť procesora, ale aj kvalitu zobrazovanej grafiky. Moderným riešením sú externé grafické karty s 3D akceleráciou.

Konektivita alebo dostatok portov (USB, VGA, HDMI) a bezdrôtových možností, ako sú  Wi-Fi či Bluetooth, sú v súčasnej digitálnej dobe priam nevyhnutnosťou.

Operačný systém vykonáva funkciu kontroly a alokácie pamäte, spravuje súbory, umožňuje pripojenie do siete a je súčasťou množstva elektronických zariadení, nielen počítačov či smartfónov. V súčasnosti máme na výber medzi OS Windows, Mac OS X, FreeBSD a Linux a výber závisí od preferencií a potrieb užívateľa.

muž pracujúci v práci na počítači

Pri výbere počítača je dôležité vziať do úvahy tak individuálne potreby užívateľa, ako aj jeho očakávania. Bez ohľadu na to, či ste študent, hráč, alebo profesionál, existuje nespočetne veľa možností, ktoré vám môžu ponúknuť optimálny výkon a množstvo funkcií. A aj napriek dostatočným znalostiam v tejto oblasti sa vždy oplatí sledovať aktuálne trendy a novinky, aby ste boli vždy krok pred ostatnými.