Vianoce 2023
Kultúra,Lifestyle

Vianoce s vôňou papiera

Už len párkrát sa vyspíme a Vianoce sú tu! Pre niekoho desivá predstava, no pre mnohých z nás je tento čas očakávania vhodnou príležitosťou na rozmýšľanie. A o čom? No predsa o výbere toho najlepšieho darčeka pre svojich milovaných, kolegov, ale tiež pre láskavú susedu. A čo rozumnejšie ako kniha prichádza do úvahy? Už snáď len darčekový poukaz na nákup v kníhkupectve.

Ale teraz vážne. Vyberať knihu nie je až také jednoduché a pri množstve titulov, ktoré na trhu sú, sa do toho akurát tak zamotáme. Malá nápoveda tak príde celkom vhod.

Pre milovníkov napätia, detektívok a sci-fi

Obľúbená a početná rodina detektívok a rôznych napínavých psychologických románov má svoje stálice, no každoročne nás dokážu prekvapiť aj horúce novinky. Tu je niekoľko zaujímavých inšpirácií, pre tých, ktorí sa radi boja.

Knihy zo série Detektív Cormoran Strike napísané britskou autorkou J. K. Rowlingovou, vydané pod pseudonymom Robert Galbraith, určite patria do každej knižnice čitateľa dychtivého po napätí a kvalitnej zápletke. Prvá kniha zo série Volanie kukučky bola vydaná ešte v roku 2013 a dlho nečakala na ďalších členov tejto skvelej série. Tituly ako Hodvábnik, V službách zla, Smrteľná biela, Búrlivá krv a Atramentovočierne srdce nás zavedú k nezvyčajným a poriadne zamotaným prípadom detektíva Cormoran Strika a Robin Ellacottovej.

Ďalšia skvelá séria kriminálnych príbehov od autorky Helen Fieldsovej s názvom Dokonalý detektív Callanah zavedie čitateľa v prvom diele s názvom Dokonalé stopy do odľahlého kúta Škótskej vysočiny a v druhom diele Dokonalá korisť sa miestom činu stane Edinburgh. Dej obidvoch kníh udrží čitateľa v napätí až do samého konca a čo viac od dobrej kriminálky očakávať!

žena dostala knihu ako vianočný darček

Pre deti a mládež

Z políc oddelenia pre deti a mládež žmurká dvojdielna séria kníh autorky Ana Punset Najkamošky. Kým prvý diel s podtitulom Prvý rok v novej škole zoznamuje čitateľa s dievčatami Juliou a Alejrandrou, ktoré okrem toho, že majú spoločnú izbu na internáte, nemajú spoločné absolútne nič. Avšak čas všetko zmení… Druhý diel s podtitulom Tajomstvá na druhú už rieši životy dvoch nerozlučných priateliek, ktoré zisťujú, že úprimnosť je najlepší spôsob, ako zostať naj kamoškami. Séria, ktorú určite ocenia najmä násťročné čitateľky.

A pre tých najmenších je tu ponuka horúcich noviniek vo forme leporela, ako napr. Zámok princeznej Kucapacky alebo Panstvo vojvodu zo Svinčíkova. Knihy s nádhernými ilustráciami preveria intuíciu, bystrosť a pozornosť tých najmenších, no zabrať dajú aj rodičom!

A keďže sa blížia Vianoce, bol by hriech nepredstaviť titul, ktorý prináša päť vianočných príbehov, každý z iného historického obdobia – Svetlo z Betlehema. Príbehy rôznych autorov spojené do jednej krásnej knihy, ktorej hlavným hrdinom je malé Jezuliatko a jeho snaha zmeniť tento svet.

Zabudnúť nesmieme ani na mužské zastúpenie našej mládeže, pre ktoré sa možno ťažšie hľadajú tie správne tituly, no sú tu! Eragon – nádherne ilustrované vydanie Christophera Paoliniho zo série Odkaz dračích jazdcov, nás pozýva do čarovného sveta plného dobrodružstiev pätnásťročného farmárskeho chlapca  Eragona a jeho dračieho mláďaťa. Možno práve v ich rukách leží osud celej krajiny…

deti si čítajú knihu

Cesta za vlastnými cieľmi

Kniha 48 zákonov moci je kniha určená pre tých, ktorí sa na ceste za pracovnými a životnými úspechmi chcú dostať čo najďalej. Odhaľuje podstatu ľudskej povahy a pomôže čitateľovi nájsť a rozvíjať jeho silné stránky a pozitívne myšlienky. Príručka na ceste k vytúženým úspechom.

Kniha ako dar

Darček je sám osebe skvelý, no ak dostaneme alebo darujeme niečo, s čím sme sami stotožnení, je to absolútny úspech. A tak po ponožkách či doplnkoch výživy by mohla byť práve kniha tým pravým darčekom pod stromčekom, ktorý rozžiari očká nielen najmenších, ale pripraví o dych aj dospelákov. Urobme to teda tento rok trochu inak! Darujme si svety plné fantázie, napätia, dobrých receptov či zaručených rád a tešme sa, že nás pani učiteľka naučila čítať, že máme zdravé oči a že nám zostali peniaze aj na iné veci ako len na prežitie.