žena užívajúca si relax
Krása,Telo

Vplyv spánku na náš vzhľad a energiu

V spoločnosti zameranej na vonkajší vzhľad často hovoríme o účinkoch kozmetiky, stravy a cvičenia na našu pokožku a postavu. Avšak jedným z najdôležitejších, a pritom často prehliadaných aspektov starostlivosti o krásu a telo ako také, je spánok. Vplyv spánku na vzhľad a celkovú vitalitu nie je vôbec prekvapujúci. Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na našu pokožku, výkonnosť a to, ako pôsobíme na druhých.

Súvislosť medzi spánkom a vzhľadom

Spánok je čas, ktorý telo využíva na regeneráciu. Počas spánku sa uvoľňujú hormóny rastu, ktoré pomáhajú pri oprave tkanív a obnove buniek, vrátane tých, ktoré tvoria našu pokožku. Nedostatok spánku môže viesť k zníženej produkcii kolagénu, čo má za následok vznik vrások a stratu elasticity pokožky. Okrem toho môže nedostatok spánku spôsobiť aj zvýšenú produkciu kortizolu, stresového hormónu, ktorý takisto negatívne vplýva na pokožku. Trápi vás akné, začervenaná pokožka alebo zhoršený tón pleti? Práve teraz je vhodný čas odpovedať si, čo všetko robíte pre to, aby ste sa kvalitne vyspali. Nestačí totiž len zavrieť oči.

žena ležiaca so škrabkou na očiach

Spánok a vitalita

Kvalita nášho spánku sa neodrazí iba na našom vzhľade. Nedostatok spánku môže mať priamy vplyv na našu energiu a výkonnosť počas dňa. Cítime sa unavenejší, menej sústredení a máme problémy s udržiavaním pozornosti. Výsledok? Nižšia produktivita a zhoršená nálada. Nedostatok spánku vplýva aj na naše duševné zdravie. Chronický nedostatok spánku sa už napríklad spája so zvýšeným rizikom vzniku depresií a úzkostí. Je vo vašich rukách, ako vás bude vnímať okolie. Budete naň pôsobiť ako zatrpknutý hundroš alebo veselá a svieža bytosť?

Nespíte? Ochoriete!

Nedostatok spánku môže oslabiť náš imunitný systém. Ste často chorí? Koľko hodín denne spíte? Ako kvalitne spíte? Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí spia menej ako 7 hodín denne, majú horšiu imunitu, sú náchylnejší na choroby a infekcie. Spánok je vysoko cenený aj vo svete športu. Športovci, ktorí spia viac, sú výkonnejší a rýchlejšie sa regenerujú po tréningu.

Tipy pre lepší spánok a zdravší vzhľad

Ako teda môžeme optimalizovať svoj spánok, aby sme získali krajšiu pokožku a viac vitality?

  • Stanovte si pravidelný spánkový režim: Snažte sa ísť spať a zobudiť sa v rovnaký čas každý deň, aj cez víkendy. Tento pravidelný režim pomáha stabilizovať váš cirkadiálny rytmus, čo zlepšuje kvalitu spánku.
  • Vytvorte si relaxačnú rutinu pred spaním: Venujte sa napríklad čítaniu, meditácii alebo si doprajte teplý kúpeľ. Tieto činnosti upokoja myseľ a telo a pripravia ich na pokojný spánok.
  • Venujte pozornosť prostrediu v spálni: Zabezpečte si tiché, tmavé a chladné prostredie v spálni. Matrace a vankúše, ktoré sú pohodlné a podporujú správnu polohu tela, tiež zlepšujú kvalitu spánku.
  • Obmedzte používanie elektronických zariadení pred spaním: Modré svetlo z obrazoviek smartfónov a počítačov môže ovplyvniť produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok. Preto je vhodné obmedziť používanie elektronických zariadení aspoň hodinu pred spaním.
  • Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita: Strava a cvičenie ovplyvňujú kvalitu spánku, ale aj zdravie tela a pokožky.
pekná žena ležiaca na posteli so škrabkou

Vyspať sa doružova prináša benefity

Vedeli ste, že spánok výrazne vplýva aj na našu pamäť? Počas spánku dochádza k prenášaniu informácií z krátkodobého do dlhodobého pamäťového úložiska. Pri spaní sa nám upevňuje pamäť, a čím kvalitnejší spánok, tým ľahšie je učenie nových vecí. Do úvahy by sme mali vziať aj funkciu samotných snov. Je všeobecne známe, že sny nám pomáhajú spracúvať emócie, posilňovať pamäť a riešiť problémy. Neexistuje človek, ktorý by rád nespal. Dobre sa vyspať je to najmenej, čo môžeme pre svoje telo denne urobiť.