Pri aktuálnej nízkej miere nezamestnanosti si prácu podľa svojich predstáv skôr alebo neskôr nájde každý. Ak sa vám pri hľadaní nedarí už niekoľko týždňov alebo mesiacov, možno robíte jednu z nasledujúcich chýb.
1. Reagujete na nevhodné pozície
Poslali ste desiatky životopisov a ani na jeden ste nedostali odpoveď? Možno sa uchádzate o pozíciu, ktorá nie je pre vás najvhodnejšia. Každá pracovná ponuka obsahuje okrem náplne práce aj súbor požiadaviek na zamestnanca. Ak väčšinu z nich svojím vzdelaním, pracovnými skúsenosťami alebo osobnostnými črtami nespĺňate, mali by ste sa poobzerať po iných pozíciách.
„Ak chce človek zmeniť kariérnu orientáciu, je to, samozrejme, možné. Mal by však tomu prispôsobiť aj svoje vzdelanie a skúsenosti. Treba si robiť kurzy, vzdelávať sa a možno aj ako brigádnik alebo dobrovoľník nejaký čas pracovať v oblasti, na ktorú sa chce zamestnanec v ďalšej kariére zamerať, a to potom uviesť do životopisu,“ poradila Katarína Garajová, generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN´S Group.
2. Máte zle napísaný životopis
Zle napísaný a nesprávne štruktúrovaný životopis je veľmi častou chybou uchádzačov o zamestnanie. Nájdite si vzor písania životopisu na niektorom z pracovných portálov ako inšpiráciu. Určite neodporúčame zobrať ho celý a iba „naplniť“ svojimi faktami. Životopis nemusí obsahovať údaje, z ktorých sa dá zistiť váš vek, bydlisko alebo rodinný stav. Mal by však obsahovať kontakty (telefón, mail) a je na vašom zvážení, či doň dáte alebo nedáte aj svoju fotografiu. Ak áno, tak iba decentný portrét.
Kolónky vzdelanie či pracovné skúsenosti netreba vypĺňať vyčerpávajúco, nemusí v nich byť uvedená každá škola od základnej až po vysokú. Dôležité je uviesť najvyššie dosiahnuté vzdelanie a prípadne aj predchádzajúcu školu.
Rovnako tak údaje o zamestnaniach stačia ostatné tri, resp. treba uviesť tie, ktoré vám pomôžu získať pozíciu, o ktorú sa uchádzate, pretože potvrdzujú, že na ňu máte potrebnú prax a skúsenosti.
Ak posielate na každú pracovnú ponuku ten istý životopis, môže to byť chyba. Životopis by mal byť vždy modifikovaný na danú pracovnú pozíciu. Pozor, nenabádame vás uvádzať klamlivé informácie, ale ak sa uchádzate o prácu ošetrovateľa a predtým ste poslali životopis do maloobchodnej siete, v oboch prípadoch by ste mali mať vyzdvihnuté iné pracovné skúsenosti a napríklad iné kurzy či ďalšie soft skills.
„V životopise neodporúčam klamať alebo upravovať či skresľovať pravdu. Skúsený personalista na to rýchlo príde. Životopis má byť stručný, informačne nabitý, graficky zaujímavý a bez chýb,“ dodala K. Garajová.
3. Chýba motivačný list a referencie
Niektorí zamestnávatelia žiadajú poslať spolu so životopisom motivačný list. Pokiaľ ho nepošlete, akoby ste ani neposlali životopis. Málokedy sa stane, že vás na to personalista upozorní a motivačný list si vyžiada dodatočne. Aj keď je miera nezamestnanosti nízka, na každú voľnú pozíciu sa hlásia desiatky až stovky uchádzačov. Preto ak niekto nesplnil základnú podmienku – neposlal motivačný list –, nepostupuje do ďalšieho výberu.
Uchádzači často zabúdajú aj na referencie, teda odporúčania od predchádzajúcich zamestnávateľov. „Môžu byť súčasťou životopisu, a to vo forme meno, pozícia, kontakt. Budúci potenciálny zamestnávateľ si vás tak môže ľahko preveriť. Uvádzajte také referencie, ktoré vám v pozícii, o ktorú sa uchádzate, pomôžu,“ doplnila generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN´S Group.
4. Zanedbávate profily na pracovných portáloch
V dobe internetovej zamestnávatelia hľadajú vhodné sily aj na pracovných portáloch. Možno si vás tam nájdu aj sami a oslovia vás, ale s najväčšou pravdepodobnosťou si vás budú preverovať na sociálnych sieťach, pokiaľ do rúk dostanú váš životopis a zaujme ich.
Ak teda máte profily na pracovných portáloch, udržiavajte ich aktuálne. Ak sa staráte o svoju pracovnú vizitku, znamená to, že ste zodpovední a poznáte svoju hodnotu.
Ak si práve hľadáte prácu, je viac ako žiaduce mať svoj životopis zverejnený na pracovných portáloch.
Ilustračný obrázok: Katarína Garajová
Sponzorovaný článok