mačka olizuje človeka
Tipy a triky

Prečo mačka olizuje človeka? Prejav náklonnosti s tajomnými motívmi

Mačky sú fascinujúce stvorenia plné tajomstiev a roztomilých zlozvykov. Jedným z nich je aj olizovanie ľudí. Prečo to robia? Existuje viacero dôvodov, prečo vám vaša mačka môže venovať tento zvláštny prejav náklonnosti.

Prejav lásky a priateľstva

Olizovanie je pre mačky prirodzený spôsob komunikácie a vyjadrovania citov. Keď vás mačka olizuje, dáva vám najavo, že má vás rada a cíti sa vo vašej blízkosti komfortne. Je to podobné ako keď sa mačky navzájom olizujú, aby si prejavili náklonnosť a upevnili si sociálne väzby.

Starostlivosť a hygiena

Mačky sú od prírody čistotné a venujú značnú časť dňa starostlivosti o svoju srsť. Olizovaním vás môže mačka vnímať ako súčasť svojho teritória a snažiť sa vás takto udržiavať čistých. Aj keď to nemusí byť vždy príjemné, pre mačku je to prejav starostlivosti a náklonnosti.

Označenie pachom

Mačky majú na jazyku špeciálne žľazy, ktoré produkujú feromóny. Keď vás mačka olizuje, zanecháva na vás svoj pach, čím vás označuje za “svojho”. To im prináša pocit bezpečia a upokojenia.

Zaujímavé fakty o mačacích feromónoch a ich vplyve na správanie

Mačky sú fascinujúce stvorenia, ktoré komunikujú nielen rečou tela a zvukmi, ale aj pomocou feromónov. Tieto chemické látky, ktoré mačky produkujú v špeciálnych žľazách na tele, zohrávajú dôležitú úlohu v ich správaní a interakcii s okolím.

Typy mačacích feromónov

  • Facial feromóny: Produkujú sa žľazami na lícach a slúžia na označovanie predmetov a ľudí ako “svojich”. Mačky si tak vytvárajú pocit bezpečia a upokojenia.
  • Močové feromóny: Obsahujú sa v moči a slúžia na označovanie teritória a komunikáciu s ostatnými mačkami. Môžu vyjadrovať rôzne informácie, ako napríklad pohlavie, sociálne postavenie a reprodukčnú aktivitu.
  • Mliečne feromóny: Produkujú sa matkami počas dojčenia a slúžia na upokojenie mačiatok a posilnenie puto medzi matkou a mláďatami.

Vplyv feromónov na správanie mačiek

  • Značenie teritória: Feromóny pomáhajú mačkám označovať svoje teritórium a chrániť ho pred ostatnými mačkami.
  • Sociálna interakcia: Feromóny zohrávajú dôležitú úlohu v sociálnej interakcii mačiek. Pomáhajú im rozpoznať priateľov a nepriateľov, komunikovať svoje sociálne postavenie a udržiavať si sociálne väzby.
  • Reprodukčné správanie: Feromóny hrajú dôležitú úlohu v reprodukčnom správaní mačiek. Pomáhajú im pritiahnuť partnerov, signalizovať sexuálnu receptivitu a uľahčovať párenie.
  • Emocionálne stavy: Feromóny môžu ovplyvňovať aj emocionálne stavy mačiek. Napríklad feromóny uvoľnené matkami počas dojčenia pomáhajú mačiatkam cítiť sa upokojené a bezpečné.

Využitie feromónov pre mačky

V obchodoch so zvieracími potrebami sú dostupné produkty s feromónmi pre mačky, ktoré sa používajú na rôzne účely, ako napríklad:

  • Zníženie stresu a úzkosti: Feromónové difuzéry a spreje pomáhajú mačkám znížiť stres a úzkosť v rôznych situáciách, ako napríklad sťahovanie do nového prostredia, cestovanie alebo prítomnosť cudzích ľudí.
  • Zmiernenie teritoriálnych konfliktov: Feromónové spreje sa dajú použiť na zmiernenie teritoriálnych konfliktov medzi mačkami žijúcimi v jednej domácnosti.
  • Podpora harmonického spolužitia: Feromónové difuzéry a spreje sa dajú použiť na podporu harmonického spolužitia medzi mačkami a psami v jednej domácnosti.

Pochopenie mačacích feromónov nám umožňuje lepšie pochopiť správanie týchto fascinujúcich zvierat a budovať s nimi silnejšie a harmonickejšie puto.

mačka sa otiera o človeka

Hľadanie pozornosti

Niekedy mačky olizujú ľudí, aby upútali ich pozornosť. Môžu to robiť, ak sa cítia znudené, osamelé alebo hľadajú pohladenie. Ak vaša mačka začne olizovať, keď jej venujete pozornosť, môže to byť signál, že túži po vašej spoločnosti a interakcii.

Zdravotné problémy

V ojedinelých prípadoch môže nadmerné olizovanie poukazovať na zdravotné problémy u mačky. Ak si všimnete, že vaša mačka sa nadmerne olizuje, sprevádzajú to ďalšie príznaky, ako je svrbenie, podráždenie kože alebo strata srsti, je dôležité navštíviť veterinára a vylúčiť akékoľvek zdravotné problémy.

Ako reagovať, keď vás mačka olizuje

Väčšina mačiek olizuje jemne a príjemne. Ak vám olizovanie vašej mačky prekáža, môžete sa ju pokúsiť jemne odstrániť alebo presmerovať jej pozornosť na hračku či maškrtu. Nenúťte však mačku, aby prestala, pretože by to mohlo narušiť váš vzťah.

Olizovanie je prirodzený a zdravý prejav správania mačky. Ak pochopíte motívy vašej mačky, môžete si tento roztomilý prejav náklonnosti vychutnať a posilniť tak puto medzi vami a vašim chlpatým miláčikom.