aktívni seniori
Lifestyle,Pre ženy

Ako byť aktívna a spoločenská vo vyššom veku

Roky nenápadne pribúdajú a každodenná rutina sa trochu komplikuje, ale zároveň zrejete a získavate potenciál žiť naplnený život. Pre ženy vo vyššom veku je kľúčom k vitalite vytvorenie aktívneho a spoločenského životného štýlu. Budujte svoju komunitu, ostaňte fyzicky aktívna a užívajte si vyšší vek s eleganciou a optimizmom.

Fyzická aktivita je prvoradá

Základný stavebný kameň zdravia je v každom veku dostatočný pohyb. Nielen, že udržiava telo v dobrej kondícii, ale zároveň podporuje mentálne zdravie. Či už to bude chôdza, tanec, joga alebo plávanie, vyberte si aktivitu, ktorá vám robí radosť. Keď vás bude baviť, je vyššia pravdepodobnosť, že pri nej vydržíte dlhodobo. Spojte sa s ďalšími ľuďmi. Zapojte svoje priateľky alebo si nájdite nové v rôznych centrách, ktoré ponúkajú skupinové cvičenie. A veľa času trávte v prírode, na prechádzkach, v komunitných záhradách alebo v lese. Pohyb medzi jednotlivými miestami vám výrazne uľahčí elektrický trojkolesový vozík, vďaka ktorému sa všade dostanete rýchlo a bezpečne. Cieľom je neostať zavretá doma.

Venujte sa svojim hobby a záujmom

Zamestnaná myseľ je veľmi dôležitou súčasťou zdravého života. Hobby vám pomôže dostať do každodenného života radosť a pocit zmysluplnosti. Môžete to spojiť s vyhľadávaním nových priateľov, ak sa zapojíte do knižného klubu, hodín umenia alebo sa budete spolu starať o komunitnú záhradku. Stále sa snažte učiť niečo nové, či už ide o vedomosti alebo zručnosti. Chceli ste vždy vyskúšať hrnčiarstvo, učiť sa po japonsky alebo piecť komplikované torty? Teraz máte čas splniť si malé aj veľké sny.

Využite silu technológie

Nové technológie poskytujú možnosť byť v kontakte s ľuďmi, mať najnovšie informácie a na dosah ruky máte aj nekonečnú zábavu. Založte si profil na sociálnych sieťach, aby ste boli v kontakte s rodinou a priateľmi. Zdieľajte fotografie a užívajte si výhody video hovorov, aby ste mali pocit väčšej blízkosti aj na diaľku.

Pestujte svoje duševné zdravie

Udržiavať svoje duševné zdravie vo vyššom veku je absolútna priorita. Využívajte relaxačné techniky, akou je napríklad meditácia a dychové cvičenia, aby ste znižovali hladinu kortizolu v krvi. Tento stresový hormón je zodpovedný za napätie v organizme, ktoré môže viesť k rôznym civilizačným ochoreniam. Znížite ho aj pomocou kvalitného hlbokého spánku, preto ak vás trápia bolesti, doprajte si matrac na boľavý chrbát, ktorý tieto nepríjemnosti dokáže pri pravidelnom používaní eliminovať.

Súčasťou starostlivosti o našu psychiku je okrem relaxu aj udržiavanie medziľudských vzťahov v pozitívnom duchu. A nikdy sa nevzdávajte svojej zvedavosti. Ostaňte otvorená novým skúsenostiam, zážitkom a zmeny nevnímajte ako problém, ale ako spôsob osobnostného rastu.

Venujte sa starostlivosti o svoj zovňajšok

Starostlivosť o svoje telo je kľúčová, ak si chcete dlhodobo zachovať aktívny životný štýl. Okrem pohybu, nutrične bohatej stravy a pravidelných preventívnych prehliadok je dôležité vytvoriť si skrášľovacie rituály a nezanevrieť na nich ani vo vyššom veku. Manikúra, pedikúra, kozmetické prípravky na zrelú pleť – to všetko môže byť príjemným spestrením dňa, či už sa necháte niekde rozmaznávať, alebo si ich doprajete sami doma. Nevynechávajte ani zdravý sexuálny život. Nikde nie je napísané, že erotické sukne sú vyhradené iba pre mladšie generácie. Prekvapte svojho partnera, vyskúšajte nové pomôcky, jednoducho, spestrite si život v každej jeho oblasti. Dodá vám to nový esprit a energiu.

Aktívna a spoločenská žena vo vyššom veku teda pristupuje k životu s entuziazmom. Tvorí si nové kontakty a na prvé miesto dáva svoju vlastnú spokojnosť, fyzické aj psychické zdravie. Starnutie je prirodzené, nenechajte sa ním zastaviť.


Sponzorovaný článok