pálenie alkoholu proces
Tipy a triky

Ako sa páli alkohol a prečo si s tým radšej nerobiť starosti?

Mnohých priam fascinuje myšlienka, že by si počas roka pripíjali alkoholom vypáleným z vlastného ovocia. Voňavá slivka, marhuľa či hruška v tekutej konzistencii je zlato v pohári, ktorým sa domáci vždy radi pochvália. Ako vypáliť alkohol a prečo to prenechať na odborníkov, aby nehrozili vedľajšie následky?

Nevyhadzujte, vypáľte!

Čo je domáce, to sa počíta. Isto ste už zistili, že všetko, čo si vypestujete alebo pripravíte sami, chutí lepšie ako to, čo si kupujete v obchode. Nejde len o to, že do procesu pridáte svoju lásku. Zároveň máte istotu, že je váš produkt poctivý. Čo so sladučkým ovocím, keď už je špajza plná? Dá sa do suda vykvasiť (fermentovať) a potom šup destilovať! 

A bola slivovica…

Napríklad na kvalitnú domácu slivovicu treba použiť jednu odrodu ovocia. Z nazbieraného ovocia sa najskôr vyrába kvas. Proces kvasenia sa sleduje a upravuje na základe hodnôt pH a teploty kvasu. 

Do ovocia sa pridávajú špeciálne kvasinky, ktoré za pomoci sacharidov premenia vykvasené slivky na alkohol. Vzniknutá šťava sa v špeciálnom zariadení nahrieva (destiluje) a vyparuje sa z nej etylalkohol. Ten sa zachytí do fliaš, nechá sa dozrieť a môžete si pochutnávať.

Zle vypálený domáci alkohol

Nikto by nechcel pri pálení alebo popíjaní domáceho slovenského alkoholu oslepnúť, a preto je dobré byť oboznámený aj so situáciami, ktoré môžu nastať, ak sa do pálenia pustíte bez potrebných vedomostí.

·        Nesprávne destilovaný alkohol môže obsahovať nečistoty, ako sú metanol a ďalšie toxické látky. Tie môžu vážne poškodiť orgány, najmä pečeň a nervový systém. Konzumácia takéhoto alkoholu vedie k otrave alebo dokonca k smrti.

·        Pri destilácii alkoholu sa vytvára vysoko horľavá para. Ak nie je destilačný proces riadne kontrolovaný, môže dôjsť k výbuchu alebo požiaru.

·        Pri domácej destilácii je dôležité správne meranie obsahu alkoholu. Konzumácia silného alkoholu môže mať nežiaduce zdravotné následky.

·        Nesprávne destilovaný alkohol môže mať nepríjemnú chuť a zápach, čo znižuje jeho kvalitu. 

slovenská slivovica

Legálne aj na vlastnom dvore

Vedeli ste, že alkohol môžete páliť aj vo vlastnej pálenici? Sledujte však aktuálne podmienky, ktoré hovoria o tom, koľko litrov pálenky môže pripadať na osobu na rok a koľko percent etylalkoholu môže obsahovať. 

Domácu pálenicu môže vlastniť iba registrovaná osoba, a to v mieste trvalého pobytu. Páli sa len vlastnoručne vypestované ovocie a v certifikovanom zariadení, schválenom colným úradom. Ten má právo vyrobený destilát aj kontrolovať.

Nechce sa vám riešiť byrokratické záležitosti? Kvalitnú domácu slivovicu si môžete aj kúpiť. Slovenskedarceky.sk majú vo svojej ponuke poctivo vypálenú slivovicu s originálnym folklórnym vzorom, ktorá ozdobí každý slávnostný stôl. Pripite si na zdravie!


Sponzorovaný článok