dvaja mladí ľudia cvičia, aby boli zdraví
Cvičenie,Zdravie

Cvičenie – cesta ku zdraviu a vitálnej starobe

V dnešnom uponáhľanom svete sa cvičeniu a pravidelnej fyzickej aktivite veľmi často prikladá nedostatočný význam, hoci jeho vplyv na zdravie, kvalitu a dĺžku života sú nepopierateľné. Aký typ cvičenia si vybrať a prečo vôbec začať cvičiť už od mladého veku – to sú otázky, na ktoré sa vám pokúsime dať tie najlepšie odpovede.

Cvičiť či necvičiť?

Väčšina tých, ktorí si zatiaľ k pravidelnému cvičeniu nevybudovali žiaden vzťah, argumentuje buď nedostatkom času, alebo dobrým aktuálnym zdravím a kondíciou. Tento ideálny stav, bohužiaľ, netrvá večne. Aj tak naše mladésilné svaly postupom času, sedavým spôsobom života či z tisícky iných dôvodov, začnú chabnúť, svalová hmota sa postupne zmení na tukové vankúšiky a telo začne byť unavené slabé. Je to systematický proces, ktorý však nemusí byť nezvratný.

Cvičenie môže výraznou mierou prispieť nielen k celkovému zlepšeniu fyzickej a duševnej pohody, ale v konečnom dôsledku dokáže pridať každému z nás pár rokov k dobru. Ďalším dobrým dôvodom, prečo cvičiť, je aj fakt, že pravidelná fyzická aktivita zvyšuje hladinu endorfínov v tele, čo má blahodarný vplyv na zlepšenie našej nálady a zmiernenie stresu. Cvičenie je účinným nástrojom na udržanie optimálnej hmotnosti a dobrej pohyblivosti tela.

Je mnoho druhov cvičení a pohybových aktivít, ktoré osožia telu, ale sú aj celkom zábavné.

Tanec

Zdá sa vám cvičenie nudné a monotónne? Zatancujte si! Tanec je jednou z mála pohybových činností, pri ktorých musí telo zapojiť takmer všetky svaly. Je ideálny pre všetky vekové kategórie a pozitívne vplýva nielen na fyzickú, ale tiež duševnú stránku človeka. Pohyb sledujúci tóny hudby je uvoľňujúci a vhodný najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním. Tanec prekrví vaše končatiny, naučí vás správnemu držaniu tela a vďaka istej námahe vám zrýchli krvný obeh a látkovú výmenu. Okrem toho, že sa dobre spotíte, bude vaše telo zaplavené endorfínmi a hudba vás nabije pozitívnou energiou. Ak vezmeme do úvahy, že je to len tanec, nie je to zlé!

ľudia s dobrou náladou tancujú spoločne

Kardio cvičenie

Kardio cvičenie zahŕňa aktivity, ktoré zvyšujú srdcovú frekvenciu, ale aj frekvenciu dýchania. Medzi najbežnejšie patria beh, skákanie cez švihadlo, jumping jacky, ale tiež už spomínané tanečné cvičenia. Takéto aktivity sú ideálne na spaľovanie kalórií a zlepšenie kondície. Kardio cvičenie navyše podporuje cirkuláciu krvi, teda môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a hypertenzie.

Silový tréning

Silový tréning sa zameriava na posilňovanie svalov pomocou závaží, pásov alebo tiež vlastnej váhy. Posilňovanie buduje svalovú hmotu, čím viac svalovej hmoty, tým lepšie spaľovanie. Z estetického hľadiska má navyše veľký vplyv na stavbu a držanie tela a už dávno nie je len záležitosťou mužského pohlavia. Silový tréning by nemal byť len doménou mladých, pretože strata svalovej hmoty spojenej so starnutím sa týka všetkých vekových skupín.

Joga

Slovo joga znamená „spojiť, zjednotiť“ a nie je to len cvičebný režim. Zahŕňa aj aspekty mentálnej rovnováhy. Je symbiózou dýchania a pohybu, uvádza telo, myseľ, vedomie a dušu do rovnováhy. Zlepšuje flexibilitu, silu a pomáha relaxovať. Okrem toho joga znižuje stres, zlepšuje spánok a celkovo podporuje stav duševného zdravia. Cvičenie zapojí do činnosti každý sval, a ak ho cvičíte správne, urobí z vás celkom nového človeka.

mladí ľudia, ktorí cvičia jogu

Pilates

Pilates vďaka plynulosti svojich pohybov pripomína skôr tanec či indickú ashtanga jogu. Je to šetrná, no veľmi účinná metóda, ako dostať telo do formy, zlepšiť pohyblivosť a posilniť najmä hlbšie uložené vrstvy svalstva. Telo sa cvičením tvaruje, no zároveň uvoľňuje. Cvičebné metódy sú zamerané najmä na ťažisko nášho tela, takzvaný „powerhouse“, kde často vzniká najväčšie napätie. Pravidelným cvičením môžete dosiahnuť celkovú symetriu tela, lepšie držanie, čo znižuje záťaž chrbtice a pomáha od bolesti.

Ideálne je integrovať do vášho cvičebného plánu rôzne formy pohybových aktivít, pretože práve rôznorodosť cvičení vám dokáže zabezpečiť celkové fyzické zdravie, pohyblivosť aj vo vyššom veku a ako bonus vás dostane do duševnej pohody. Tak čo, idete do toho?