Vždy keď sa dostane do popredia nejaký nový stravovací trend, postupom času je plný zmätku a protichodných informácií. Dobré stravovanie by ale vôbec nemalo byť mätúce! Podstatné je zamerať sa na potraviny, ktoré nás udržia dlhodobo zdravými a dodajú vám potrebnú energiu.
Trendy v stravovaní
V súčasnosti sa veľká pozornosť venuje nielen fyzickej kondícii, ale konečne sa začal klásť dôraz aj na správne stravovacie návyky. Fit strava sa tak stala doslova módnym pojmom, no v skutočnosti predstavuje veľmi rozumný prístup k otázkam pôvodu surovín, ako aj samotnej príprave pokrmov. Ako sa teda z fastfoodových odchovancov stanú triezvo a racionálne rozmýšľajúci jedinci, ktorí svoje telo považujú za niečo oveľa vzácnejšie ako len za telesnú schránku?
Fit stravu si zamilujete
Hneď na úvod treba povedať, že fit strava nie je žiadna diéta či fixne stanovený jedálniček. Je to holistický prístup k stravovaniu, ktorý zdôrazňuje vyváženú, plnohodnotnú a výživnú stravu, z ktorej dokáže telo čerpať všetky potrebné živiny. Zameriava sa na správne kombinovanie makro- a mikronutrientov, ktoré majú významný podiel na optimálnom fungovaní nášho organizmu. Fit strava teda nie je o chudnutí, ako sa mnohí mylne domnievajú. Je založená na vedeckých poznatkoch o pozitívnom vplyve potravy na zdravie človeka a jeho prirodzenú regeneráciu a ozdravenie. Je vyváženou kombináciou bielkovín, komplexných sacharidov a zdravých tukov.
Príprava fit jedál je jednoduchá, rýchla a dáva priestor kreativite a celkom novým chuťovým zážitkom. Dôkazom toho sú pokrmy, ktorými nepohrdnú ani tí najväčší gurmáni. Inšpirujte sa našimi tipmi!
Zeleninové kari
Kari je presne tým druhom jedla, ktoré buď milujete, alebo ho nenávidíte. Áno, jeho chuť je prenikavá a výrazná, avšak na chladné jesenné dni je ako stvorené. Veď uznajte!
Čo potrebujeme na prípravu?
- Domácu zmes kari korenia (kurkuma, rasca, koriander, senovka grécka, kajenská paprika, zázvor, škorica, fenikel, sušený cesnak) alebo kupovanú kari pastu
- Cibuľu
- Zeleninu podľa vlastných preferencií, výborne sa hodí maslová tekvica, mrkva, sladký zemiak, paštrnák, karfiol, cícer, cuketa alebo hrášok
- Kokosové mlieko
- Soľ, olivový olej, citrón, čerstvý zázvor a cesnak
Na prípravu je možné použiť zeleninu surovú a len ju opiecť na panvici, ale ak máme čas a chuť, výborné kari bude z pečenej zeleniny s trochou oleja, ochutenej soľou a kari korením alebo pastou.
Na panvici si speníme cibuľu, čerstvý zázvor a cesnak. Pridáme buď surovú, na kocky nakrájanú zeleninu podľa vlastného výberu, alebo už upečenú a podlejeme trochou paradajkového pretlaku a kokosového mlieka. Vodu pridávame podľa potreby, aby z kari nebola nakoniec polievka. Dochutíme soľou, kari korením a chvíľu povaríme. Pred koncom môžeme pridať zavarený cícer alebo mrazený hrášok. Dochutíme citrónom a bylinkami. Servírujeme v miskách s jazmínovou ryžou či inou prílohou podľa chuti.
Vegetariánsky bulgurový kibbeh
Kibbeh je považovaný za národné jedlo Libanonu a Sýrie, ale jeho rôzne verzie sú známe takmer na celom svete. Základ jedla tvorí korenené mleté mäso, cibuľa a druh obilniny. Keďže my budeme pripravovať vegetariánsky kibbeh, mäso nahradíme baklažánom.
Začneme prípravou bulguru, ktorý opláchneme (250 g), zalejeme studenou vodou a necháme namočený 20 min.
Baklažán ošúpeme, nakrájame na kocky a spolu s jednou čili papričkou a cesnakom rozmixujeme.
Scedíme bulgur, pridáme k nemu rozmixovanú zeleninu a na kocky nakrájanú väčšiu cibuľu, osolíme, okoreníme a zmes dobre premiešame. 1ČL škrobovej múčky zmiešame v troche vody a tiež pridáme do zmesi.
Tvarujeme malé bochníčky, ktoré potom na panvici alebo v teplovzdušnej fritéze opečieme dozlata.
Podávame posypané pažítkou a s čerstvým zeleninovým šalátom.
Začnime už dnes!
Fit strava nie je len dočasným trendom, ale investíciou do nášho najdôležitejšieho aktíva – zdravia. Pomáha nám vytvárať most medzi tým, čo jeme, a ako žijeme. Zvyšuje našu odolnosť voči stresu, zlepšuje imunitu a prispieva ku komfortu tela i mysle.
Nemusíme sa báť chutných jedál, pretože aj zdravá strava môže byť chutná! Robme múdre rozhodnutia a vyberajme potraviny, ktoré nám poskytnú potrebné živiny a dlhší pocit sýtosti.