Večera je prirodzenou súčasťou našej každodennej rutiny. Keď nevečeriame, oberáme sa o množstvo energie a živín. Večeranie nemá len biologický význam, plní aj sociálnu a psychologickú funkciu, pretože prináša medzi členov rodiny teplo a spolupatričnosť.
Význam večere pre naše zdravie
Večera, ako ju vníma väčšina z nás, je dôležitá na doplnenie energie a živín pre potreby nášho tela a jeho normálne fungovanie. A ako sú raňajky kľúčovým jedlom na začiatku dňa, je večera kľúčovým jedlom v jeho závere. Večera poskytuje telu základné živiny, ktoré potrebuje na správne fungovanie, a to aj počas spánku. Zdravá, ľahká večera nám pomôže vychutnať si kvalitný a pokojný spánok.
Večera drží náš metabolizmus pod kontrolou
Zdravá večera môže podporiť lepšie metabolické funkcie nášho tela, čím podporí naše úsilie schudnúť. Rovnako stabilizuje endokrinný systém a vyrovnáva hladinu cukru v krvi.
Večera poháňa naše telo
Počas spánku naše telo nedostáva potrebné palivo, a tak je posledné jedlo tou najlepšou príležitosťou, ako získať všetky vitamíny, minerály a potrebné živiny. Pamätajme na to, že jedlo, ktoré si dáme na večeru, poháňa naše telo až do raňajok.
Večera so sacharidmi pomáha kontrolovať pocit hladu
Nedávna štúdia zistila, že konzumácia sacharidov na večeru nám môže pomôcť kontrolovať chuť do jedla počas nasledujúceho dňa, čo je dosť podstatná informácia, ak je naším cieľom zhodiť pár prebytočných kilogramov.
Večera nám dáva možnosť byť spolu
V našom uponáhľanom živote je večeranie za spoločným stolom asi jedinou príležitosťou, keď môžeme tráviť spoločné chvíle so svojimi rodinami.
A čo inšpiratívne si dáme na večeru dnes? Keďže času je málo a v jednoduchosti je krása, čo tak skvelé a rýchle placky, ktoré milujú všetci, deti aj dospelí?
Ovsené placky s kurkumou a špenátom
Potrebujeme:
1 šálka ovsených vločiek
1 šálka mlieka (môže byť aj rastlinné)
1 vajce
1 lyžička kurkumy
hrsť čerstvého špenátu
soľ a korenie podľa chuti
olej
Postup:
V mixéri rozmixujeme ovsené vločky na jemnú múku. Pridáme mlieko, vajce, kurkumu, nasekaný špenát, soľ a korenie a mixujeme dohladka. Lyžicou nalievame cesto na rozpálenú panvicu, vytvoríme placky a pečieme, kým nie sú zlatisto hnedé. Podávame so šalátom, obľúbenou omáčkou alebo s jogurtovým dipom.
A pre tých, ktorí si na večeru dajú radšej dávku bielkovín, tu máme inšpiráciu na svieže a voňavé kuracie mäsko.
Kuracie stehná na citróne a bylinkách s brokolicou
Potrebujeme:
2 vykostené kuracie stehná
olivový olej
šťava z 2 citrónov
2 strúčiky cesnaku, nasekané
1 lyžička čerstvo nasekaného rozmarínu
1 lyžička čerstvo nasekaného tymianu
soľ a korenie podľa chuti
1 brokolica nasekaná na malé kúsky
Postup:
Rúru predhrejeme na 200 stupňov Celzia. V malom množstve z olivového oleja orestujeme nasekaný cesnak, rozmarín, tymian, pridáme citrónovú šťavu, soľ a korenie. Stehná vysušíme, potrieme pripravenou citrónovou zmesou a položíme na plech. Pečieme asi 20 – 25 minút alebo kým kurča nie je úplne upečené dozlata. Do výpeku zo stehien potom pridáme brokolicu a dobre premiešame. Pečieme ďalších 10 – 15 minút, kým nie je brokolica mäkká, no stále šťavnatá. Tento recept je nielen chutný, ale aj jednoduchý a rýchly.
A na záver tu máme ešte tip na skvelý, no hlavne rýchly šalát, po ktorom sa na stole len zapráši.
Teplý šalát zo sladkých zemiakov
Zemiaky očistíme, pokrájame na malé kocky, jemne pokvapkáme olejom, osolíme a prevoniame korením podľa vlastnej chuti (gyros, grilovacie korenie na zeleninu, oregano, tymian). Upečieme v rúre alebo v teplovzdušnej fritéze tak akurát, aby si udržali svoj tvar a neboli príliš mäkké. Po upečení ich zmiešame s cibuľkou alebo pažítkou, pridáme balkánsky syr a dochutíme kvapkou citróna. Ľahká, chutná a teplá večera je na svete! Zasadnúť na konci dlhého dňa za stôl spolu so svojimi blízkymi je asi tou najlepšou rutinou, akú si dokážeme vytvoriť. Byť obklopení tými, ktorých milujeme, a spoločne si vychutnávať dobré jedlo je predsa niečo úžasné!