kuba vlajka
Cestovanie,Pobyty a výlety

Kuba dovolenka 2024: Zažite rytmus Karibiku!

Kuba, najväčší ostrov Karibiku, láka turistov z celého sveta svojou exotickou krásou, bohatou históriou a jedinečnou kultúrou. V tomto článku sa vydáme na cestu za rytmom Karibiku a ponoríme sa do tajomného sveta Kuby. Spoznáme jej fascinujúcu históriu, prejdeme sa po malebných plážach, ochutnáme typické kubánske jedlá a zažijeme pulzujúcu atmosféru Havany.

O Kube

História

Kuba má bohatú a búrlivú históriu, poznačenú koloniálnym obdobím, revolúciou a socializmom. Od príchodu Krištofa Kolumba v roku 1492 bola Kuba španielskou kolóniou až do roku 1898, kedy získala nezávislosť po víťaznej vojne. V roku 1959 nastolil Fidel Castro socialistický režim, ktorý dodnes ovplyvňuje kubánsku spoločnosť.

Geografia

Kuba je ostrovný štát nachádzajúci sa v severozápadnej časti Karibského mora. Má rozlohu 109 884 km² a žije tu približne 11 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Havana, ktorá je zároveň aj najväčším mestom Kuby. Kuba je známa svojimi krásnymi plážami s bielym pieskom a tyrkysovou vodou, bujnou vegetáciou a malebnými horami. Najvyšší bod Kuby je Pico Turquino s výškou 1 974 metrov nad morom.

Prečo navštíviť Kubu?

Kuba ponúka turistom jedinečný zážitok z exotickej destinácie s bohatou históriou a kultúrou. Nájdete tu krásne pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou, ideálne na relax a vodné športy. Milovníci prírody si užijú prechádzky v bujných dažďových pralesoch, objavovanie jaskýň a pozorovanie vzácnych vtákov. Kuba je preslávená aj svojou hudbou a tancom. Môžete si tu vychutnať živú salsu, rumbu a cha-cha v tradičných kubánskych baroch a kluboch. Ďalšou atrakciou Kuby je jej gastronómia, ktorá spája španielske, africké a karibské vplyvy. Kuba je fascinujúca krajina, ktorá vás očarí svojou krásou, srdečnosťou miestnych obyvateľov a jedinečnou atmosférou.

kubánsky cadilac

Kedy ísť na Kubu?

Najlepší čas na návštevu Kuby je od decembra do apríla, kedy je počasie suché a slnečné. V letných mesiacoch je na Kube horúco a vlhko, a vyskytuje sa aj obdobie dažďov. Hurikánová sezóna trvá od júna do novembra, avšak výskyt hurikánov na Kube nie je bežný.

Vízum a cestovné formality

Slovenskí občania potrebujú na cestu na Kubu turistické vízum. Víza je možné vybaviť online alebo na kubánskom konzuláte v Bratislave. Pri vybavovaní víza je nutné predložiť platný cestovný pas, letenku a rezerváciu ubytovania. Odporúča sa uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje aj náklady na ošetrenie v prípade choroby alebo úrazu.

Doprava po Kube

Na Kube je možné prepravovať sa rôznymi spôsobmi:

 • Autobus: Autobusy sú najlacnejším a najrozšírenejším spôsobom dopravy na Kube. Existujú dva typy autobusov: Viajeros (štátne autobusy) a Guaguas (súkromné autobusy). Viajeros sú komfortnejšie a spoľahlivejšie, avšak aj drahšie. Guaguas sú lacnejšie, ale menej komfortné a často meškajú.
 • Taxi: Taxíky sú pohodlný a rýchly spôsob dopravy, avšak aj najdrahší. Odporúča sa dohodnúť si cenu s taxikárom vopred.
 • Prenájom auta: Prenájom auta vám umožňuje slobodne cestovať po Kube a spoznávať aj menej turistické oblasti. Na prenájom auta je nutné mať medzinárodný vodičský preukaz.
 • Lietadlo: Vnútorné letecké linky sú dostupné medzi hlavnými mestami a turistickými destináciami. Lietadlo je najrýchlejší spôsob dopravy na Kube, avšak aj najdrahší.
história kuby

Ubytovanie na Kube

Na Kube je široká ponuka ubytovania pre všetky rozpočty. Môžete si vybrať z hotelov, penziónov, apartmánov, súkromných izieb (casas particulares) alebo all inclusive rezortov. Ceny ubytovania sa líšia v závislosti od sezóny, lokality a typu ubytovania.

Stravovanie na Kube

Kubánska kuchyňa je zmesou španielskych, afrických a karibských vplyvov. Typické kubánske jedlá sú ropa vieja (trhané bravčové mäso), picadillo (mleté mäso so zeleninou), congrí (ryža s fazuľou), ajiaco (kuracia polievka) a lechón asado (pečené prasiatko). Na Kube nájdete reštaurácie pre všetky chute a peňaženky. V štátnych reštauráciách sú ceny nižšie, avšak výber jedál je obmedzený. V súkromných reštauráciách a paladares (reštaurácie prevádzkované v súkromných domoch) je ponuka jedál širšia a ceny sú vyššie.

Tipy na výlety a aktivity

Kuba ponúka širokú škálu výletov a aktivít pre rôzne typy turistov. Milovníci pláží si užijú relax na bielych piesočnatých plážach Varadero, Cayo Coco alebo Cayo Guillermo. Aktívni turisti si môžu vychutnať turistiku v horách Sierra Maestra, potápanie v koralových útesoch alebo rafting na rieke Yara. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru, sú tu k dispozícii historické mestá ako Havana, Trinidad a Cienfuegos, múzeá, galérie a pamiatky. Na Kube sa koná aj mnoho festivalov a podujatí, ako napríklad Festival de la Salsa v Havane alebo Karneval v Santiagu de Cuba.

Užitočné informácie

 • Jazyk: Oficiálnym jazykom Kuby je španielčina. Angličtina je rozšírená v turistických oblastiach.
 • Mena: Mena Kuby je kubánske peso (CUP).
 • Časové pásmo: Kuba má rozdielné časové pásmo ako Slovensko (GMT -4).
 • Elektrina: Na Kube sa používa napätie 110 V a 60 Hz. Na nabíjanie elektronických zariadení budete potrebovať adaptér.
 • Očkovanie: Na cestu na Kubu sa neodporúča žiadne povinné očkovanie. Avšak odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a brušnému týfusu.
 • Zdravotná starostlivosť: Zdravotná starostlivosť na Kube je bezplatná pre všetkých obyvateľov, vrátane turistov. Kvalita zdravotnej starostlivosti sa však môže líšiť v závislosti od lokality. Odporúča sa uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje aj náklady na ošetrenie v prípade choroby alebo úrazu.
 • Bezpečnosť: Kuba je relatívne bezpečná krajina. Avšak ako v každej inej krajine, aj tu je nutné dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá, ako napríklad nenosiť so sebou veľké sumy peňazí a nenechať cennosti bez dozoru.

Cestovné tipy

 • Pred cestou na Kubu si preštudujte miestne zvyky a tradície.
 • Naučte sa pár základných fráz v španielčine.
 • Nezabudnite na opaľovací krém, repelent proti hmyzu a klobúk.
 • Pite balenú vodu.
 • Vyjednávajte o cenách suvenírov na trhoch.
 • Rešpektujte miestnych obyvateľov a ich kultúru.
tyrkysové more a biela pláž

Kuba je fascinujúca krajina s bohatou históriou, jedinečnou kultúrou a krásnou prírodou. Ponúka turistom nezabudnuteľný zážitok plný rytmu, chutí a exotických zážitkov. Ak hľadáte destináciu, ktorá vás očarí svojou krásou a srdečnosťou miestnych obyvateľov, Kuba je to pravé miesto pre vás.