zdravé stravovanie podľa krvnej skupiny
Fit strava,Recepty

Ako vplýva na naše zdravie stravovanie podľa krvnej skupiny?

Stravovanie podľa krvnej skupiny je koncept, ktorý jednotlivcom navrhuje prispôsobiť stravovanie na základe ich krvnej skupiny. Tento prístup vyvolal v posledných rokoch značný záujem. Ide o to, že konkrétne potraviny môžu ovplyvniť rôzne aspekty nášho zdravia, vrátane hmotnosti, energetickej úrovne a celkového stavu organizmu. Viete, ktoré potraviny vašej krvnej skupine vyhovujú a aké sú výhody stravovania podľa krvnej skupiny?

Základné princípy stravovania podľa krvných skupín

konceptom stravovania nás zoznamuje doktor Peter J. D’ Adamo vo svojej knihe „Eat Right 4 Your Type“ (Výživa a krvné skupiny). Podľa tohto prístupu by ľudia mali jesť potraviny, ktoré sú vhodné pre ich konkrétnu krvnú skupinu, pretože iba tak dosiahnu optimálne zdravie a kondíciu. Stravovanie podľa krvnej skupiny ponúka nový pohľad na to, ako strava ovplyvňuje naše telo a zdravie. Aj keď existujú isté pochybnosti o jeho účinnosti, môže ísť o dobrý spôsob, ako preskúmať, aké potraviny nám najviac vyhovujú. Možno sa po konzumácii niektorých druhov potravín necítime vo svojej koži a práve teraz zistíme, že to nám iba naše múdre telo dáva najavo, že mu nerobia dobre.

špeciálna strava podľa krvnej skupiny

Čo našej krvi vyhovuje

Pokúste sa experimentovať so stravovacími odporúčaniami zameranými na vašu krvnú skupinu a pozorujte, ako sa váš organizmus zachová. Dôležité je vždy dbať na vyváženú stravu a nevynechávať žiadne dôležité živiny, iba tak dosiahnete optimálne zdravie a pohodu. Je však dôležité zdôrazniť, že výskum týkajúci sa stravovania podľa krvnej skupiny je stále živo diskutovanou témou a niektorí odborníci majú svoje pochybnosti o jeho presnosti a účinnosti. Pred začatím takejto diéty by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

Krvná skupina 0

Ľudia s touto krvnou skupinou by mali preferovať bielkoviny z mäsa (hlavne hovädzie a kurča), rýb a zeleniny (brokolica, špenát), jesť veľa ovocia (čerešne, slivky), orechy a čo najmenej konzumovať obilniny a mliečne výrobky. Nerobí im dobre pšenica, kukurica, fazuľa ani mlieko.

Krvná skupina A

Odporúča sa preferovať rastlinné potraviny, ovocie (jablká, hrušky), zeleninu (brokolica, špenát) a obilniny. Krvnej skupine vyhovuje tofu aj mandle. Obmedzenie konzumácie mäsa (najmä hovädzieho) telo ocení. Vhodné je v strave minimalizovať aj mlieko, kukuricu alebo pšenicu.

Krvná skupina B

Konzumenti s týmto typom krvi by mali jesť viac mliečnych výrobkov, mäsa (králičie alebo baranie), ovocia (hrozno, hrušky) a zeleniny (brokolica, karfiol). Odporúča sa obmedziť v strave tvrdšie obilniny, kukuricu alebo pšenicu. Krvnej skupine nevyhovuje ani repa či arašidy.

Krvná skupina AB

Tomuto typu krvnej skupiny vyhovuje strava z rôznych skupín: tofu, mliečne výrobky, mäso (hovädzie a jahňacie mäso) a ryby. Ovocie (hrozno, citróny) a zelenina (cibuľa, špenát) by mali byť nevyhnutnou súčasťou jedálnička. Mali by minimalizovať konzumáciu kukurice, pšenice, mäsa, fazule.

Výhody stravovania podľa krvnej skupiny

Stravovanie podľa krvnej skupiny je zamerané na jedinečné potreby jednotlivcov podľa ich genetických charakteristík. Keďže prináša odporúčania pre každú krvnú skupinu zvlášť, pomáha ľuďom pri výbere kvalitných potravín s obsahom potrebných živín. Dlhodobo sa ukazuje, že práve správne nastavený jedálniček sa nám dokáže postarať o pevné zdravie, prípadne vyliečiť niektoré zdravotné ťažkosti, i tie najzávažnejšie. Tento prístup nám môže pomôcť vylúčiť zo stravy potenciálne nezdravé potraviny a nahradiť ich zdravšími alternatívami.

zdravé stravovanie pre všetky krvné skupiny

Aké sú nevýhody?

Niektorí odborníci považujú tento prístup za nedostatočne podložený empirickými dôkazmi. Obávajú sa, že obmedzenie alebo vylúčenie niektorých skupín potravín môže spôsobiť nedostatok potrebných živín v tele. Keďže ide o odporúčania pre každú krvnú skupinu zvlášť, pre niekoho môže byť toto stravovanie príliš zložité alebo nepraktické. Predstavte si rodinu zloženú z členov s rôznymi krvnými skupinami. Dá sa pripraviť také jedlo, ktoré by vyhovovalo všetkým z rodiny? Existuje tiež riziko, že niektorí ľudia môžu zle pochopiť odporúčania pre svoju krvnú skupinu a rozhodnú sa pre drastickú zmenu stravy bez konzultácie so špecialistom.

Počúvajte svoje telo

Stravovanie podľa krvnej skupiny má svoje výhody, najmä pokiaľ ide o personalizovaný prístup k strave. Avšak nedostatok solídnych vedeckých dôkazov spôsobuje otázky o jeho účinnosti. Je dôležité mať na pamäti, že strava by mala byť vyvážená a zameranie sa výhradne na krvnú skupinu nášmu telu nemusí zabezpečiť dostatočný príjem všetkých živín. Ak ste však spozorovali, že vám niektoré druhy potravín nerobia dobre, je vhodné si to overiť aj z pohľadu odporúčaní pre konkrétne krvné skupiny. Obmedzením potravín, ktoré vám dlhodobo škodia, môžete dosiahnuť veľké zmeny v organizme aj bez toho, že by ste sa pustili do radikálnej zmeny jedálnička.