obývačka vyzdobená vianočnými ozdobami
Inšpirácie,Lifestyle

Horúce trendy Vianoc 2023

Po skončení dušičkového obdobia a Halloweenu všetci vyhadzujú tekvice a chryzantémy, pretože nastáva obdobie, ktoré je priam stvorené na bohaté dekorovanie príbytkov. Kým všade nepočuť zvuky rolničiek a veselý Santov smiech, pripravte si ozdoby, ktoré u vás tieto Vianoce nesmú chýbať!

Veľké medené zvonce

Kto by si niečo také rustikálne okamžite nevšimol? Zvonce na nás útočia z každej strany – zavesené na lanku i položené na dekoračnom podnose či na vežičke z kníh. Čím väčšie, tým lepšie. Na kráse im pridáva starý medený vzhľad, ktorý daruje Vianociam štipku nostalgie z rokov minulých. Zvonce môžu mať rozmanitý tvar a vôbec nie je potrebné, aby dokázali zazvoniť. V tomto prípade nie je dôležitá ich funkcia, iba ich dizajn. Zaveste si na dekoračné lanko tri medené zvonce a nechajte ich elegantne sa hompáľať pri rímse kozuba alebo na konci zábradlia. Pôsobia pôvabne.

Výrazné mašle

Nemusíte byť odborníkom na viazanie mašlí, pretože dnes už v obchode zoženiete aj zložito uviazané mašle, ktoré vás zbavia starostí. Ak si však predsa len trúfate, na internete nájdete množstvo šikovných trikov, ako si uviažete dvojitú mašľu pomocou nôh stoličky alebo vlastných nôh. Mašle sa neobjavia tento rok len na vianočnom stromčeku, ale aj na vencoch, girlandách, svietnikoch alebo vianočných guliach. Navlečte stuhu na vianočnú guľu a na stromček ju pripevnite tak, že vytvoríte obrovskú mašľu.

vianočné gule s mašľami a zvončekom

Stromčeky z vetvičiek

Vo vianočnom období si prídu na svoje všetci, čo milujú sebarealizáciu. Skúšali ste už vytvoriť stromčekvetvičiek rôznych ihličnanov? Budete potrebovať vhodnú nádobu, penu na mokré aranžovanie, palicu ľubovoľnej dĺžky, aranžérsky drôtik a vetvičky čečiny či rôznych ihličnatých stromov. Stromček si zhotovíte tak, že do peny na aranžovanie zapichnete hrubší konár alebo palicu. Zdola nahor budete postupne drôtikom priväzovať zväzky čečiny tak, aby visela smerom nadol. Keď už budete na vrchole stromčeka, čečinu otočne nahor a tak pripevnite. Drôtikom vrcholec stromu obviažte tak, aby pripomínal mikulášsku čiapku, teda bude jemne prevísať.

Alebo na palicu napichajte aranžovaciu penu do preferovanej výšky. Hore z nej trocha zrežte, aby vám vznikol typický trojuholníkový tvar. Potom do peny postupne do rôznych častí zapichávajte rôzne druhy ozdobných vetvičiek a ozdôb na drôtikoch. Vznikne vám ikebanatvare vianočného stromčeka. Výhodou tohto stromčeka je, že vydrží dlhšie čerstvý.

Girlandy na dverových zárubniach

Nemusíte si pre jednu vianočnú girlandu zničiť celú stenu v okolí zárubne. Bez toho, aby ste do steny vŕtali háčiky, sa aj vy tohto roku môžete tešiť z okúzľujúcej vianočnej girlandy pri vchode do obývačky, jedálne alebo pri hlavných vchodových dverách. Stačí, ak z pivnice vytiahnete nepotrebnú garnižu, ktorú ste kedysi ľutovali vyhodiť. Skráťte ju na šírku dverí, tak, aby v otvore aj bez upevnenia držala. Kým ju vsuniete až po samý vrch zárubne, nezabudnite ju ozdobiť čečinou alebo umelou girlandou, mašľami, guľami, skrátka čímkoľvek krásnym.

Keramické vianočné mestečko

Na Vianoce sa naše kozubové rímsy či okenné parapety premenia na malé svietiace mestečká. Tohtoročným trendom sú keramické vianočné mestečká, ktoré si viete vyskladať na mieru. Môžete sa tak tešiť z malého, ale aj nápaditého mestečka, ktoré rozžiarite buď čajovými sviečkami, alebo LED svetielkami.

Jeden stromček nestačí!

Kto povedal, že vianočný stromček musí byť v domácnosti len jeden? Čím viac stromčekov, tým viac sa na Vianoce spojíte s prírodou. Nemusia byť ani ozdobené! Ich svieža zeleň vo vás navodí pocity harmónie, a ak sú stromčeky živé, určite to bude stáť aj za tú vôňu. Vedľa hlavného vianočného stromčeka môže stáť aj menší, pokojne aj ozdobený a rozžiarený. Nebudete vedieť, kam sa skôr pozrieť.

Obrovské vence

Vianoce sa nám nespájajú len s adventným vencom. Počas sviatkov môžeme na veniec natrafiť skutočne kdekoľvek. Nielen na dverách, ale aj na zrkadlách, operadlách stoličiek, nad kozubom či nad našimi hlavami – priamo na lustroch! Prútené, ozdobené čečinou, zložené z vianočných gúľ, všetky budú vyzerať skvelo a ešte lepšie, ak budú v rozmere XXL. Vytvoríte wow efekt.

vianočný veniec zavesený na stĺpe vonku

Trendy v ozdobovaní stromčeka

Tiež ste doteraz vianočné gule vešali po jednom, na jednej šnúrke? Tohto roku to spravte inak. Zoberte si motúz alebo drôtik a navlečte naň rovno tri gule. Zviažte a takto v trojici zaveste na vetvičku vianočného stromčeka. Uvidíte ten rozdiel! Na Vianoce 2023 nájdete pod stromčekom ležať lesné zvieratá a priamo na stromčeku sa budú ligotať všetky obľúbené cukrovinky – lízanky, medovníky, mafiny, zmrzlina, bábovky… Pastelové odtiene zvyšku ozdôb v spojení s týmto typom dekorácií si budú vynikajúco rozumieť. Moderné sú však aj krištáľové ozdoby či papierové úliky“, ktoré sú dostupné v príjemných zemitých farbách i v tradičných vianočných odtieňoch.

Ktorú vianočnú inšpiráciu si vezmete k srdcu tento rok?