zobrazenie mobilných telefónov
Mobil,Technológie

IPhone alebo Android? Ktorý z nich je lepší?

Chystáte sa sebe alebo svojim najbližším urobiť radosť novým telefónom? V tom prípade vás čaká veľmi ťažké rozhodnutie, ktorú z platforiem si vybrať – iPhone alebo Android? A keďže súboj týchto dvoch titanov stále nemá jednoznačného víťaza, pripravili sme si pre vás stručnú rekapituláciu všetkých známych pre a proti, aby ste urobili čo najrozumnejšie rozhodnutie.

Operačný systém – rozdielnosť nemusí byť nevýhodou

Typ operačného systému je prvým miestom, kde sa rozdiely medzi iPhonom a Androidom prejavia najmarkantnejšie. Softvér pre iPhony vyrába výlučne spoločnosť Apple, kým Google ponúka softvér pre Android mnohým výrobcom telefónov (Samsung, HTC, Motorola). To je aj jeden z dôvodov, prečo sa telefóny s OS Android líšia veľkosťou, hmotnosťou, množstvom funkcií, ale tiež kvalitou.

A hoci smarfóny bežia na OS Android od Google a iPhony využívajú operačný systém iOS od Apple, vo všeobecnosti fungujú úplne rovnako.

smartfón na šedom pozadí

Výhody a nevýhody oboch OS

Najväčšou výhodou, akú má iOS oproti Androidu, sú jeho softvérové aktualizácie na mnoho rokov. Pri iOS získate podporu funkcií, aplikácií, video formátov a bezpečnostných protokolov na päť až šesť rokov po dátume ich vydania.

Na druhej strane Google ponúka tri roky na aktualizácie OS a až päť rokov na bezpečnostné aktualizácie. Stáva sa však, že niektorí výrobcovia aktualizujú svoj OS veľmi sporadicky alebo vôbec. Výsledkom toho môžu byť staršie Android telefóny bez podpory, kým podpora od Apple môže byť dobrá aj pri starších modeloch.

Aplikácie a ich možnosti v jednotlivých OS

Ak by sme chceli porovnať množstvo a dostupnosť aplikácií, ktoré ponúka Android a iPhone, bol by Android jasný víťaz. V tomto prípade však kvantita nie je tým najdôležitejším ukazovateľom. Je to práve Apple, ktorý je pri výbere veľmi prísny a dôkladne zvažuje každú možnosť, kým sa daná aplikácia vôbec dostane do App Store.

Štandardy Google pre Android sú na druhej strane oveľa benevolentnejšie a aplikácie sú dostupné väčšinou v obchode Google Play. Táto prísna kontrola zo strany Apple má tak za následok oveľa menej aplikácií, ako má Google, čo zároveň znamená, že máte oveľa menšiu pravdepodobnosť, že si stiahnete malvér. A tu sa dostávame k bezpečnosti jednotlivých operačných systémov.

Bezpečnosť na prvom mieste

Hneď na úvod je nutné poznamenať, že ani jeden OS nie je imúnny voči bezpečnostným hrozbám. Pravda však je, že iPhone je z tohto pohľadu bezpečnejší ako Android. Apple kladie veľký dôraz na kontrolu sťahovaných súborov, či už prostredníctvom App Store, alebo kódovaní pri prenose správ a informácií. Zabezpečenie platformy Android naopak znižuje fakt, že ju nikto nereguluje a nekontroluje, a to sa týka nie len aplikácií ponúkaných v obchode Google Play, ale tiež balíčkov predávaných spolu s novým telefónom.

Iphone s tabletom na farebnom pozadíne

Cena alebo prečo máme telefóny na splátky

Hovorí sa, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. Pri kúpe telefónu je to však trochu zložitejšie. Vo všeobecnosti platí, že iPhony od Apple sú podstatne drahšie ako bežné Androidy.

Apple umiestnil svoj iPhone na vrchnú priečku svojich zariadení, čomu zodpovedá aj jeho cena. Možno je to kvalitným procesorom, ktorý je vyrobený na mieru pre iPhone, alebo drahými a špičkovými dielmi, ktoré aj po rokoch dokážu bez problémov fungovať.

Telefóny s Androidom sa pri výrobe procesorov spoliehajú na tretie strany a vďaka konkurenčnému prostrediu na trhu sa ceny môžu ľahko dostať na úroveň, ktorá je vo výsledku oveľa nižšia ako pri iPhonoch.

Vyberajte srdcom aj rozumom

V závere tohto sumára sa určite od nás očakáva jasný signál, ktorej z platforiem dať prednosť. A hoci neradi, ale sklameme vás. Výber telefónu je totiž záležitosť osobných preferencií, zvyklostí a spôsobu, akým svoj telefón využívate. Takže ak potrebujete telefón na bežné hovory, chat či sms, občas urobíte pár fotiek či prelistujete známe webové stránky, určite si vystačíte s priemerným Androidom. Ak však máte vo vašom telefóne uložené citlivejšie informácie či si potrpíte na telefóne prestížnejšej značky, smelo siahnite po zariadení z dielne Apple. V obidvoch prípadoch vám však prajeme veľa bezpečných a hlavne spokojných dotykov s obrazovkou vášho zariadenia.