samička kliešťa
Zdravie

Kliešte: Neviditeľná hrozba v lone prírody

Leto láka do prírody, na turistiku, prechádzky do lesa či na chatu. Oddych na čerstvom vzduchu je blahodarný pre telo i dušu. No s príchodom teplejších mesiacov sa vynárajú aj neviditeľné hrozby – kliešte. Tieto malé parazity, hoci nenápadné, predstavujú pre ľudí značné zdravotné riziko. V tomto článku sa dozviete o kliešťoch, chorobách, ktoré prenášajú, ako sa pred nimi chrániť a čo robiť v prípade poštípania.

Ohrozenie ľudí kliešťmi

Kliešte sú prenášačmi dvoch závažných ochorení: lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy.

  • Lymská borelióza: Toto bakteriálne ochorenie sa prejavuje rôznymi príznakmi, od horúčky, bolestí hlavy a svalov až po chronické problémy s kĺbami a nervovým systémom. Včasná diagnostika a liečba antibiotikami sú kľúčové pre zabránenie vážnym komplikáciám.
  • Kliešťová encefalitída: Virové ochorenie postihuje centrálny nervový systém a môže viesť k trvalým neurologickým následkom, vrátane encefalitídy, meningitídy a ochrnutia. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je najúčinnejšou prevenciou.

Výskyt kliešťov

Kliešte sa vyskytujú najmä vo vlhkých lesoch, na lúkach, okrajoch polí a v parkoch. Ich aktivita vrcholí na jar a v lete, no aktívne môžu byť aj na jeseň. Riziko nákazy kliešťovou encefalitídou je najvyššie v oblastiach s endemickým výskytom, zatiaľ čo lymská borelióza sa vyskytuje takmer na celom území Slovenska.

Ochrana pred kliešťmi

Prevencia je kľúčová v boji proti kliešťom. Dodržiavajte nasledovné preventívne opatrenia:

  • Používajte repelenty proti kliešťom: Nanášajte repelent na odkryté časti tela pred vstupom do prírody a opakujte aplikáciu podľa pokynov výrobcu.
  • Noste vhodné oblečenie: Dbajte na dlhé nohavice a košele s rukávmi, aby ste minimalizovali odkryté časti tela.
  • Pravidelne kontrolujte telo: Po návrate z prírody dôkladne skontrolujte celé telo, vrátane vlasov a slabiniek, či nemáte na ňom kliešťa.
  • Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde: Očkovanie je najúčinnejšou prevenciou proti kliešťovej encefalitíde. Očkovanie sa odporúča osobám, ktoré sa pohybujú v endemických oblastiach, turistom a ľuďom pracujúcim v prírode.
kliešť v prírode

Prvá pomoc pri poštípaní kliešťom

Ak na sebe nájdete kliešťa, je dôležité ho správne odstrániť:

  • Pomocou pinzety: Jemne uchopte kliešťa čo najbližšie k hlave a pomaly ho ťahajte kolmo na povrch pokožky. Netrhajte a nekrútte kliešťom.
  • Dezinfekcia: Po odstránení kliešťa miesto vpichu dezinfikujte.
  • Sledovanie: Počas nasledujúcich týždňov sledujte miesto vpichu a všímajte si prípadné príznaky lymskej boreliózy (červený kruhový výsev) alebo kliešťovej encefalitídy (horúčka, bolesť hlavy, svalov).
  • Lekárska pomoc: V prípade akýchkoľvek príznakov lymskej boreliózy alebo kliešťovej encefalitídy vyhľadajte lekársku pomoc.

Kliešte sú neviditeľnou hrozbou, s ktorou sa musíme naučiť žiť. Dodržiavaním preventívnych opatrení a včasnou reakciou v prípade poštípania kliešťom minimalizujeme riziko nákazy a vážnych zdravotných komplikácií. Užívajte si leto a krásy prírody, ale nezabúdajte na bezpečnosť.