mačka tráviaca čas na záhrade
Tipy a triky

Navštevujú váš pozemok susedove mačky?

Starostlivo udržiavaný trávnik môže zničiť naoko banálna vec – návšteva túlavej mačky. To, že u vás bola, zistíte najčastejšie ráno, keď na trávniku spozorujete pozdrav od nej. Prečo mačky zanechávajú svoje exkrementy na tráve, ako ich z pozemku odplašiť a čo robiť s nepeknými fľakmi na trávniku?

To sú mačky

Niekto ich miluje, iný nenávidí. Zvlášť ľudia, ktorí dbajú na hygienuporiadok, si zvieratá nepustia nielen do svojich príbytkov, ale ani na pozemok. Vieme, čo dokáže spôsobiť pes alebo mačka, ktorí sa preženú po záhrade. Všetko je zorané, dolámané, obhryzené, nehovoriac o výkaloch všade naokolo. Každý má svoje vlastné dôvody, prečo nechce vlastniť nijaké domáce zviera. Sú však aj prípady, keď to zviera nevlastníme, no napriek tomu ho na dvore z času na čas máme. Najčastejšie ide práve o mačky, ktoré sa hravo prepchajú cez bránu alebo preskočia cez plot. Mačky sú dobrodruhovia, v noci lovia, stretávajú sa s inými mačkami alebo si značkujú teritórium.

Prečo práve môj trávnik?!

Mačky majú svoje vlastné preferencie a správanie, ktoré môže ovplyvňovať ich rozhodnutie, kde budú vykonávať svoje potreby. Existuje niekoľko dôvodov, prečo si mačka neuľaví na pôde, ale si za záchod zvolí práve váš trávnik. Mačky, ktoré ľudia chovajú zväčša v interiéri, majú predispozíciu vykonávať svoje potreby vonku v prírode, kde môžu použiť trávu, pôdu alebo iné povrchy namiesto svojho záchodíka či pieskoviska v dome. Je to ich prirodzená preferencia. Pokiaľ si značkujú teritórium priamo na vašom trávniku, je veľmi pravdepodobné, že sa vo vašom okolí vyskytujú aj iné mačky, s ktorými týmto spôsobom komunikujú.

zelená svieža tráva, o ktorú je dobre postarané

Čo s poškodenými časťami trávnika

Mačací moč alebo exkrementy môžu vypáliť označkovanú časť trávnika tak, že zo sviežej zelenej trávy na danom mieste ostane len žltý fľak. Ak vás túlavé mačky navštevujú pravidelne a nedokážete to ustriehnuť, časom sa z vášho trávnika stáva bodkované čudo. S problémom treba bojovať, len čo spozorujete známky poškodenia. Po odhalení miesta, kde mačka vykonala svoje potreby, je dôležité miesto dôkladne vyčistiť. Odstráňte exkrementy a vydezinfikujte oblasť, aby sa minimalizoval zápach a zabránilo sa opakovanému použitiu daného miesta. Mačka jednoducho nebude vedieť nájsť svoju značku. Na poškodený trávnik môžete použiť špeciálne produkty určené na obnovu trávnika. Pravidelné zalievanie a hnojenie trávnika môže tiež pomôcť pri jeho regenerácii. Pokiaľ je už trávnik na konkrétnom mieste spálený, poškodenú časť vyhrabte a na miesto dosejte trávnikovú záplatu.

Ako mačky z pozemku odohnať

Existujú repelenty vo forme sprejov alebo granúl s pachuťou alebo vôňou, ktorú mačky neznášajú. Tieto repelenty sa aplikujú na miesta, kde sa mačky zvyknú zdržiavať. Keďže sú pre ne nepríjemné, pôsobia ako ochranná bariéra. Mačky napríklad neznášajú vôňu citrusových plodov (citróny, pomaranče alebo grep). Skúste rozmiestniť citrusové šupky v okolí vášho pozemku alebo použiť citrusové vône v sprejoch alebo olejoch a sledujte ich účinok. Mätový olej je ďalšia vôňa, ktorú mačky neznášajú. Aplikácia oleja na miesta, kde sa mačky najčastejšie objavujú, môže zredukovať ich prítomnosť.

mačka prechádzajúca záhradou

Účinné sú aj fyzické bariéry, napr. ploty s ostnatými vrcholmi alebo ostne aplikujúce sa na vrcholy existujúceho plota. Mačky majú tendenciu prichádzať na miesta, kde je prítomný potenciálny zdroj potravy alebo kde sú vysadené rastliny, takže udržiavanie čistoty vášho pozemku môže znížiť pravdepodobnosť ich návštev. Existujú aj zariadenia vysielajúce ultrazvukové vlny, ktoré sú pre mačky nepríjemné. Tieto zariadenia môžu byť umiestnené v okolí vášho pozemku a odstrašovať mačky v blízkom okolí. Je dôležité si uvedomiť, že rôzne mačky môžu reagovať na odplašovacie metódy rôznym spôsobom. Čo funguje na jedného jedinca, nemusí byť účinné na iného. Nevzdávajte sa!