Pokazilo sa vám ohrievacie teleso práčky
Tipy a triky

Pokazilo sa ohrievacie teleso práčky? Ako si správne vybrať náhradu?

Ak práčka nezohrieva vodu, je to vo väčšine prípadov zapríčinené problémom s ohrievacím telesom. A aj keď problém nemusí nutne znamenať potrebu jeho výmeny, je možné, že v takomto prípade budete nové ohrievacie teleso skutočne potrebovať. Ako si vybrať vhodnú náhradu?

Výber podľa servisného čísla telesa alebo výrobcu práčky

Najjednoduchší je výber vtedy, keď poznáte servisné číslo ohrievacieho telesa vo vašej práčke (napríklad zo servisného manuálu). Objednať si v takomto prípade správne ohrievacie teleso je rovnako jednoduché, ako si podľa označenia kúpiť tonery.

Ak toto číslo nepoznáte, stále môžete vyhľadávať podľa výrobcu. Ohrievacie telesá sa medzi jednotlivými modelmi práčok moc nelíšia, takže jeden typ telesa môžete nájsť v množstve práčok od daného výrobcu.

V prípade, že by sa vám podľa servisného čísla alebo výrobcu nepodarilo nájsť vhodné ohrievacie teleso, budete musieť pristúpiť k jeho demontáži. Predtým sa však uistite, že v práčke už nie je voda a hlavne, že je práčka vypojená zo zásuvky. A ak na takýto úkon nemáte potrebné zručnosti, zavolajte si pomoc.

Čo si všímať na vymontovanom ohrievacom telese?

Keď budete mať ohrievacie teleso vymontované, všímať si treba hneď niekoľko parametrov. Podstatná je dĺžka ohrievacieho telesa, ktorá sa meria od príruby a pri niektorých práčkach aj jeho tvar (ak je špecifický). Osobitne si porovnajte aj typ tesniacej gumy.

Následne je treba skontrolovať, či má teleso otvor pre snímač teploty. Ak áno, bude ho musieť mať aj nové teleso. Podobne je na tom aj prítomnosť tepelnej poistky na ohrievacom telese. Ak je na starom, musí byť aj na novom ohrievacom telese.

A čo výkon ohrievacieho telesa? Aj ten si treba všímať, ale nemusíte kupovať ohrievacie teleso výlučne s rovnakým výkonom, ako má staré. Väčšinou síce nie je problém nájsť rovnaké, ale ak také nenájdete, na výkon telesa je tolerancia +- 10%.

Zdroj obrázka:

Autor: YuraFF / Stock.adobe.com


Sponzorovaný článok