Kúpili ste si byt, ktorý sa chystáte zariaďovať, či rekonštruovať? Predpokladáme, že už máte celkom jasnú predstavu o tom, ako by toto vaše nové bývanie malo vo výsledku vyzerať. Pozor však na jednu vec!
Steny
Dizajn bytu je určite niečo, čo považuje veľa ľudí za prioritné. Je to pochopiteľné, vo výsledku má predsa interiérový dizajn podstatný vplyv na to, ako sa v byte budete cítiť. Nezabudnite však na jednu vec, ktorá môže výrazne (aj negatívne) ovplyvniť komfort bývania v byte.
Tou „vecou“ je hluk od susedov. To, či budete mať hlučných susedov, alebo nie, neovplyvníte. Je to v podstate vec náhody. Čo však môžete ovplyvniť je to, ako bude váš byt na takéto situácie pripravený.
Tou prípravou myslíme zvukovú izoláciu „kritických“ stien. To sú tie, ktoré zdieľate so susednými bytmi, prípadne so spoločnými priestormi v bytovom dome. Vhodnou zvukovou izoláciou dokážete „zabezpečiť“ svoj byt pred hlukom od susedov. Do budúcna tak nebude záležať na tom, akých budete mať z tohto hľadiska susedov.
Strop
Častým problémom v bytových domoch je aj hluk, ktorý sa do bytu prenáša od susedov bývajúcich o poschodie vyššie. Aj strop môžte zvukovo izolovať, ale tu je potrebné si uvedomiť, že zvukovou izoláciou stropu je možné zredukovať len bežný hluk ako krik, hlasno pustený televízor a pod.
Častejším problémom však býva dupot, posúvanie stoličiek a podobný hluk, ktorý vzniká pri kontakte s podlahou. Súhrnne takýto hluk označujeme ako kročajový a na jeho izoláciu je účinná kročajová izolácia.
Tá sa však umiestňuje pod podlahu, takže z vašej pozície v tomto smere nemáte príliš možností. Iste, trochu pomôže aj spomínaná zvuková izolácia stropu, ale to je len čiastočné riešenie. Ak však chcete byť tolerantný voči susedom pod vami, pri rekonštrukcii podlahy nezabudnite vy sami na kročajovú izoláciu.
Zdroj obrázka:
Autor: Nicoleta Ionescu / Shutterstock.com
Sponzorovaný článok