žena si zdvíha tričko, aby ukázala opar
Tipy a triky

Herpes nemusí byť len opar na pere. Oveľa nepríjemnejší je pásový opar

Herpes je vírusové ochorenie, ktoré mnohým netreba predstavovať. Väčšina ľudí na svete ho totiž má. Pre upresnenie však treba dodať, že sa to týka jednoduchého oparu, ktorý bežne označujeme práve ako herpes.

Viacero herpetických vírusov

Čo sa jednoduchého oparu týka, u väčšiny ľudí sa po prvej infekcii vytvorí dostatočná imunita. Pomerne dosť ľudom sa však jednoduchý opar pravidelne vracia, najčastejšie na pere. Pre mnohé dámy je priam nočnou morou opar na pere tesne pred udalosťou, na ktorej chceli zažiariť vo svojich nových dlhých spoločenských šatách.

Herpetických vírusov je však viacero typov a spôsobujú aj iné ochorenia. Jedným z nich je aj menej častý, ale o to viac nepríjemný pásový opar (Herpes zoster). Vyskytuje sa v podobe výsevu vyrážok a to najmä na chrbte, bruchu, či hrudníku a občas aj na tvári. Postihuje najmä ľudí (hlavne ženy) nad 50 rokov, často z dôvodu oslabenia imunity.

Problém s pásovým oparom

Prečo je vlastne pásový opar ovľa viac nepríjemný herpes? V porovnaní s jednoduchým oparom má totiž pásový opar podstatne dlhší a výrazne bolestivejší priebeh. Miesto na tele postihnuté pásovým oparom najskôr svrbí a toto svrbenie pomerne rýchlo prechádza do pichľavej až pálivej bolesti.

Problém pri pásovom opare je aj ten, že jeho liečba spravidla trvá niekoľko týždňov. Bežné sú dokonca až 2 mesiace! Nepríjemnejšie je to o to viac, že počas tejto doby pretrváva lokálna bolesť. A aby sme to úplne „dorazili“, tak doplníme fakt, že bolesť v postihnutom mieste pretrváva aj po preliečení pásového oparu.

Túto pretrvávajúcu bolesť spôsobuje rozsiahle poškodenie nervov a ich obalov. A ako ste si možno aj domysleli, regenerácia nervov a ich obalov je podstatne zdĺhavejšia ako obnova postihnutej pokožky. Pri liečbe pásového oparu je preto viac než vhodné užívať aj výživový doplnok, ktorý cielene obnovuje poškodené myelínové obaly nervov.

Zdroj obrázka:

Autor: ryanking999 / Stock.adobe.com


Sponzorovaný článok