žena upratuje v kuchyni podlahu
Tipy a triky

Štyri tipy pre jednoduchšie pravidelné upratovanie

Upratovanie domácnosti patrí k pravidelným činnostiam a nedá sa mu vyhnúť. Ak teda nechcete žiť v neporiadku a špine. To však neznamená, že musíte pravidelným upratovaním tráviť neprimerane veľa času. Stačí si ho zjednodušiť.

Rozložte si jednotlivé činnosti na viac dní

„Upratovacím“ dňom je väčšinou sobota. Pre množstvo ľudí však zároveň ide o voľný deň, na ktorý sa po pracovnom týždni tešia a radšej by ho strávili niekde na výlete, či pri hraní hier na Xbox One (skrátka pri ich obľúbenej voľnočasovej činnosti).

Takéto sobotné upratovanie totiž zväčša zaberie niekoľko hodín a minimálne polovica voľného dňa je kvôli tomu „stratená“. Ak si však jednotlivé činnosti rozložíte na viac dní, na dennej báze strávite upratovaním len minimum času. Jeden deň si môžete vyčleniť na utieranie prachu, ďalší na kúpeľňu + toaletu a pod. Zároveň si môžete vytvoriť aj harmonogram upratovania, ktorý prispôsobíte vašim ďalším činnostiam.

Zapojte ostatných členov domácnosti

Veľmi dôležité je aj to, aby sa o čistotu a poriadok v domácnosti starali všetci jej členovia. A to aj vrátane vašich detí, ak už na to majú vek. Čo najskoršie osvojenie si upratovacích návykov je zároveň dobré aj pre vývoj dieťaťa.

Vyhnite sa odkladaniu rôznych vecí všade v domácnosti

Pri upratovaní sa často zdržujeme aj tak, že musíme neustále niečo odkladať a prekladať. Také veci sa nájdu takmer v každej miestnosti, či už ide o časopisy pohodené na konferenčnom stolíku v obývačke, oblečenie prevesené cez stoličku v kuchyni, alebo (ak máte deti) hračky porozhadzované po detskej izbe.

Snažte sa takémuto „rozhadzovaniu“ vecí predchádzať a naučte to aj svoje deti. Okrem toho, že vám to urýchli upratovanie, prispeje to aj k tomu, že vaša domácnosť bude vyzerať upratanejšia aj pred samotným upratovaním.

Využívajte moderných pomocníkov

Moderné technológie dokážu veľa vecí a týka sa to aj upratovania domácnosti. Množstvo výrobcov domácej techniky, napr. Miele, má v ponuke viacero užitočných pomocníkov. Od takých, ktoré sú súčasťou mnohých domácnosti už dlho ako napr. umývačky riadu, či sušičky bielizne až po také, ktoré stále radíme medzi relatívne novinky, napr. robotické vysávače.

Spoločné majú to, že dokážu starostlivosť o domácnosť výrazne zjednodušiť. Samozrejme, vyžadujú si počiatočnú investíciu, ale ak vám to rozpočet dovoľuje, rozhodne by ste mali do takýchto pomocníkov investovať. Voľný čas, ktorý tým získate, je skrátka na nezaplatenie.

Zdroj obrázka:

Autor: Monstar Studio / Stock.adobe.com


Sponzorovaný článok