Na Slovensku máme aj v súčasnosti pomerne dosť obcí, ktoré vôbec alebo čiastočne nie sú odkanalizované. K tomu tu máme v posledných rokoch rastúci záujem o bývanie mimo mestského ruchu.
Jednoduché a pritom efektívne riešenie
Ako dve veci spomenuté v úvode spolu súvisia? Ak si ich dáte dokopy, nebudete sa pri hľadaní pozemku pre váš budúci dom čudovať, že množstvo ponúkaných pozemkov nemá možnosť pripojenia sa na kanalizačný systém.
Táto skutočnosť by vám však nemala brániť pri kúpe svojho vysnívaného pozemku. Alternatív k absentujúcej kanalizácii je totiž viacero a patria k nim aj betónové septiky. Tie sú jednoduchým a účinným riešením nemožnosti „zbaviť sa“ odpadových vôd v kanalizácií.
Ako funguje (dvojkomorový) septik? Odpadové vody pritekajú do prvej komory, v ktorej sa na dne usádza kal a tekutá zložka odpadových vôd zostáva na povrchu. Odtiaľ prechádza do druhej komory, v ktorej sa podobným spôsobom oddeľujú jemnejšie častice a zostáva tak odpadová voda zbavená veľkej časti kalu a pevných častíc.
Dôležitý je objem a v určitých prípadoch aj príslušenstvo
Pri výbere vhodného septiku pre váš dom je najhlavnejším parametrom jeho objem. To, aký objem by mal mať septik, závisí od spotreby vody v domácnosti, preto je ohľadom tohto najlepšie poradiť sa s predajcom, ktorý vám zaručene dobre poradí.
K septikom je tiež možné doobjednať si rôzne príslušenstvo. V niektorých prípadoch je dokonca priam nevyhnutné. Ako príklad môžeme uviesť pozemky, na ktorých sa ku garážovým bránam prechádza cez pozemok samotný.
V takýchto prípadoch môže byť na trase medzi vjazdom na pozemok a garážou práve septik. Ak je tomu tak, septik musí byť vybavený prejazdovou doskou a liatinovým poklopom, čo je príslušenstvo určené pre vyššie zaťaženie. Medzi ďalšie obľúbené príslušenstvo patrí napríklad aj dodatočný komín s prispôsobiteľnou výškou.
Zdroj obrázka:
Autor: AlexanderDenisenko / Stock.adobe.com
Sponzorovaný článok