kúpeľné meste Piešťany
Cestovanie,Wellness

Prečo si vybrať Piešťany pre pobyt

Kúpele na Slovensku majú bohatú históriu a významné úspechy v liečbe problémov s pohybovým aparátom. Vďaka rozmanitosti prírodných zdrojov s liečivými vlastnosťami, ktoré sú k dispozícii na Slovensku, je možné využiť približne 1500 prameňov s terapeutickými účinkami.

Prítomnosť termálnych prameňov a minerálnych vôd je kľúčovým aspektom pri liečení pohybových problémov, čo z kúpeľov na Slovensku robí ideálne miesto pre tých, ktorí trpia týmito zdravotnými ťažkosťami.

Častými diagnózami sú artróza, reumatizmus a osteoporóza, často postihujúce staršiu populáciu. Pobyty v kúpeľoch, najmä v Piešťanoch, sú často vyhľadávané staršími ľuďmi (jednoducho ako pobyt pre seniorov Piešťany) ako spôsob, ako zmierniť ich bolesti a ťažkosti.


Kúpeľníctvo má svoje korene v antike a vždy sa zakladalo na liečbe pomocou minerálnych vôd. Hoci prvotné náznaky kúpeľníctva sa objavili v antických časoch (3000 rokov pred naším letopočtom), málokto vie, že Číňania, Egypťania a Rimania boli medzi prvými, ktorí využívali liečivé účinky termálnych kúpeľov.

Staroveké kultúry uznávali blahodárne účinky niektorých vôd. Francúzsko zažilo svoj zlatý vek kúpeľníctva v 19. storočí; termálne centrá sa vtedy rýchlo rozvíjali a v roku 1885 privítali viac ako 120 000 klientov.

Skromné začiatky kúpeľníctva na Slovensku siahajú do 15. storočia. Predpokladá sa, že liečebné kúpele sa objavili v niektorých termálnych prameňoch, avšak iba počas letných mesiacov. Liečba a kúpanie prebiehali pod holým nebom v malých bazénikoch, vykopaných jamách alebo drevených kadiach.

Aké vedecké dôkazy existujú o účinkoch kúpeľníctva?

V minulých desaťročiach sa uskutočnili mnohé vedecké štúdie zamerané na pozitívne účinky kúpeľníctva, pričom ich výsledky boli verejne zverejnené. Tieto štúdie preukázali, že kúrové pobyty môžu mať trojaký prospešný vplyv:

1. Výrazné zmiernenie symptómov

2. Celkové zlepšenie zdravotného stavu

3. Redukciu potreby užívania liekov

Napríklad, viaceré klinické testy dokázali, že pri chronickej lumbalgií (dlhotrvajúcej bolesti dolnej chrbtice) kúpeľná terapia výrazne zmiernila bolesti, obnovila pohyblivosť dolnej časti chrbta a zlepšila celkovú kvalitu života. Okrem toho pacienti po absolvovaní liečby výrazne znížili užívanie analgetík. Odborníci na medicínu jednoznačne odporúčajú využívanie termálnych kúpeľov pri liečbe tohto chronického ochorenia.

Obľúbené procedúry v kúpeľoch


Kúpele na Slovensku sa môžu pochváliť pestrou ponukou procedúr a terapií, ktoré sú zamerané na liečbu pohybového aparátu. Okrem ich liečivých účinkov tiež ponúkajú možnosti relaxácie a duševného uvoľnenia. Tu je zhrnutie niektorých z najobľúbenejších možností:

Liečebné kúpele

Medzi obľúbené liečebné procedúry patrí terapia kúpeľom, ktorá zahŕňa ponorenie do termálnych prameňov a minerálnych vôd, ktoré majú výrazné účinky na pokožku, kosti a kĺby, a to vďaka ich liečivým vlastnostiam.

Tento postup je veľmi účinný pri liečbe ochorení kĺbov, reumatizmu, zápalových stavov a zlepšuje krvný obeh. Okrem toho kúpeľná terapia zahŕňa aj rôzne techniky, ako sú perličkové kúpele, masážne sprchy, kontrastné kúpele (striedanie teplej a studenej vody) a ďalšie.

Tip: Ak sa obávate bolestí kĺbov, okrem kúpeľnej terapie môžete tiež zvážiť vhodnú výživu, ktorá môže pomôcť pri zmiernení príznakov a podpore zdravia kĺbov.

Liečba fyzioterapeutom

Ďalšou výborne účinnou metódou liečby je terapia fyzioterapeutom, ktorá zahŕňa rôzne formy cvičení a manipulácií, zameraných na posilnenie svalov a zlepšenie pohyblivosti kĺbov. Tento typ terapie sa často využíva pri ochoreniach chrbtice, krčnej oblasti a po operáciách kĺbov na rehabilitáciu.

Elektroterapia a magnetická terapia

Okrem toho elektroterapia a magnetická terapia sú tiež obľúbenými procedúrami v kúpeľoch na Slovensku. Elektroterapia sa zameriava na aplikáciu nízkofrekvenčného prúdu na postihnuté oblasti, čo pomáha zmierniť bolesť a zlepšiť krvný obeh, ako aj pri zlepšovaní svalového napätia a boji proti svalovému skracovaniu.

Magnetická terapia spočíva vo vystavení postihnutých oblastí magnetickému poľu, ktoré má protizápalové a regeneračné účinky. Hoci účinnosť elektromagnetických vĺn v podpore hojenia nie je úplne preukázaná, magnety pripojené k striedavému prúdu, ktoré sú silnejšie a často používané v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, boli spoľahlivo preukázané v podpore hojenia určitých typov zlomenín a v tlmení symptómov artrózy.

bahenné masáže

Bahenná terapia

Okrem masáží sú aj aplikácie liečivých bahien ďalším terapeutickým postupom, ktorý uvoľňuje svaly a zlepšuje prekrvenie, čo vedie k zvýšeniu krvného obehu. Tieto terapie majú významný vplyv na liečbu artrózy a osteoporózy, pretože zmiernia bolesti a zlepšujú pohyblivosť. Liečivé bahno navyše má dezinfekčné, regeneračné a kozmetické účinky.

Pri hodnotení účinnosti kúpeľníctva nezáleží len na blahodárnych účinkoch vôd. Termálna liečba zahŕňa aj niekoľko dôležitých aspektov:

– Pacient prerušuje kontakt s bežným prostredím,

– Využíva odborné poradenstvo v oblasti stravy,

– Absolvuje kinezioterapiu,

– Relaxuje a oddychuje,

– Má možnosť komunikovať s ďalšími pacientmi, ktorí trpia podobnými ochoreniami.

Tieto prvky spolu s liečivými vlastnosťami bahna prispievajú k celkovému úspechu terapie a zlepšeniu zdravotného stavu pacienta.

Kúpeľné destinácie na Slovensku

Rozvoj moderného kúpeľníctva na Slovensku bol výrazne ovplyvnený mnohými významnými osobnosťami, najmä lekármi, odborníkmi v oblasti balneológie a ďalšími špecialistami, ktorí zanechali trvalú stopu v tomto odvetví.

Prírodné liečivé zdroje predstavujú základný kameň kúpeľnej terapie. Slovensko sa môže pochváliť dvoma hlavnými typmi termálnych a minerálnych vôd: termálnymi prameňmi a uhličitými vodami.

Slovenské kúpele ponúkajú bohatú paletu minerálnych vôd. Pri liečbe problémov s pohybovým aparátom sa často využívajú sírne, sírnaté a sulfátové vody. Pripravte si kufor a cestovnú lekárničku a vyrazte s nami objavovať tie NAJ kúpele.

Kúpeľné destinácie v Piešťanoch

Piešťany sú domovom najprestížnejších termálnych kúpeľov na Slovensku, s bohatou históriou a povestnými úspechmi v liečbe pohybových problémov.

Tieto svetoznáme liečebné kúpele sa nachádzajú na juhozápade Slovenska, v severnej časti Podunajskej nížiny, v údolí rieky Váh, v nadmorskej výške 162 metrov, približne 80 kilometrov od hlavného mesta Bratislavy.

Piešťanské kúpele sú vyhlásené svojou schopnosťou liečiť pacientov s ochoreniami pohybového aparátu. Vďaka vynikajúcej kvalite prírodných liečivých zdrojov, rozsiahlej ponuke zdravotných služieb a komplexnej starostlivosti patria medzi popredné liečebné zariadenia v Európe, zamerané na reumatické ochorenia.

V Piešťanoch sa nachádza najväčšie liečebné kúpeľné stredisko na Slovensku s modernými zariadeniami a viac ako 40 rôznymi typmi procedúr. Medzi najpoužívanejšie patrí funkčná rehabilitácia, terapia manipuláciou, diétna starostlivosť a balneoterapia s využitím liečivých vlastností sírneho bahna.

Liečené ochorenia v Piešťanoch

Piešťanské kúpele sú zamerané na liečbu rôznych ochorení pohybového aparátu. Liečivé vody a bahno pomáhajú zvládať degeneratívne a reumatické ochorenia, ako je reumatoidná artritída, Bechtererova choroba, rôzne formy artritídy a artróza, ako aj rehabilitácia po operáciách a úrazoch.

Okrem liečby ponúkajú Piešťany bohatú paletu zábavy a kultúrnych aktivít. Môžete si užiť relaxáciu pri termálnych jazierkach na Kúpeľnom ostrove, prechádzku po Kolonádovom moste alebo sa vyfotografovať so slávnou sochou barlolámača, symbolom mesta.

Po romantických prechádzkach v parkoch môžete navštíviť Balneologické múzeum a v Dome umenia Piešťany si pozrieť divadelné predstavenia, koncerty a festivaly. Termálne kúpalisko Eva je ideálne na zábavu a oddych, a nezabudnite si so sebou vziať plavky! Okrem toho v okolí Piešťan nájdete mnoho zaujímavých miest na výlety, ako sú Čachtický hrad, hrad Beckov alebo vodná nádrž Sĺňava.


Sponzorovaný článok