práca s tesárskymi skrutkami
Tipy a triky

Tesárske skrutky, ideálne riešenie na spájanie drevených konštrukcií

Na spájanie drevených konštrukcií sa v minulosti najčastejšie používali tesárske klince. Časom ich však začali nahrádzať tesárske skrutky, ktoré sú objektívne lepším riešením. Prečo?

Výhody tesárskych skrutiek v porovnaní s klincami

Rozhodne si však nepredstavujte malé skrutky, ktorými upevňujete napríklad nábytkové závesy a pánty. Tesárske skrutky sú iná „kategória“. Využívajú sa napríklad pri stavbe pergol, prístreškov pre auto, ale tiež na altánky, krovy, či drevodomy.

V čom tesárske skrutky vynikajú v porovnaní s klincami? V prvom rade je to podstatne vyššia nosnosť. To je jedna z ich najhlavnejších výhod (ak nie tá úplne najhlavnejšia). Spojenia tesárskymi skrutkami sú stabilnejšie, čo výrazne prispieva k tuhosti celej konštrukcie.

Zároveň však majú tesárske skrutky oveľa pohodlnejší spôsob inštalácie a vďaka závitovaniu sa lepšie doťahujú spájané prvky. Výrazne jednoduchšie je aj vykonávanie opráv chybnej montáže. Jednoducho stačí skrutku odskrutkovať a následne opätovne zaskrutkovať.

Použitie tesárskych skrutiek

Tesárske skrutky do dreva sú určené nielen na spájanie samotného dreva, ale aj na využitie s materiálmi, ktoré sú vyrobené na báze dreva. Taktiež je nimi možné spájať drevo s materiálmi, akými sú preglejka, drevotrieska, drevovláknitá doska, OSB a drevotrieskový cement. Všade tesárske skrutky zvyšujú hospodárnosť a ergonómiu práce.

Pokiaľ je použité správne množstvo tesárskych skrutiek a sú správne umiestnené, konštrukcia nimi spojená má vysokú bezpečnosť. Samozrejmosťou je aj výber vhodných tesárskych skrutiek. Treba zvoliť vhodný priemer a dĺžku a na výber je aj z viacerých tvarov hlavy, aby tesárske skrutky vyhoveli zamýšľanému účelu. Vhodný typ tesárskych skrutiek je tak možné nájsť pre akúkoľvek aplikáciu.

Zdroj obrázka:

Autor: Naknakhone Malaymeuang / Shutterstock.com


Sponzorovaný článok