Rhodiola rosea
Zdravie

Zlatý koreň s bohatou históriou a potenciálnymi benefitmi pre zdravie

Rhodiola rosea, známa aj ako zlatý koreň alebo arktický koreň, je fascinujúca rastlina pochádzajúca z drsných arktických oblastí Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Už stáročia sa používa v tradičnej medicíne pre svoje údajne povzbudzujúce a liečivé vlastnosti. V posledných rokoch rastie záujem o jej potenciálne benefity v modernej medicíne.

Táto nenápadná rastlina s drobnými žltými kvietkami ukrýva v sebe bohatstvo chemických zlúčenín, o ktorých sa predpokladá, že prispievajú k jej adaptogénnym vlastnostiam. Adaptogény sú látky, ktoré pomáhajú telu vyrovnať sa so stresom a podporujú celkové zdravie. V prípade Rhodiola rosea sa uvádza, že znižuje únavu, posilňuje kognitívne funkcie, zlepšuje náladu a podporuje fyzickú vytrvalosť.

Potenciálne benefity Rhodiola rosea

Vedecký výskum Rhodiola rosea je stále v počiatočných fázach, ale doterajšie výsledky sú sľubné. Štúdie naznačili, že by mohla byť prospešná pri:

 • Zmierňovaní úzkosti a depresie: Niektoré štúdie ukázali, že Rhodiola rosea môže pomôcť znížiť príznaky úzkosti a depresie a zlepšiť celkovú náladu. Predpokladá sa, že pôsobí na neurotransmitery v mozgu, ktoré regulujú náladu a emócie.
 • Zvýšení kognitívnych funkcií: Rhodiola rosea bola skúmaná aj pre jej potenciál zlepšiť kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia a spracovanie informácií. Niektoré štúdie ukázali mierne zlepšenie týchto funkcií u zdravých ľudí aj u ľudí s únavou alebo vyčerpaním.
 • Zlepšení fyzickej výkonnosti: Rhodiola rosea sa môže ukázať ako prospešná aj pre fyzickú výkonnosť. Niektoré štúdie naznačili, že môže znížiť únavu pri cvičení, zlepšiť vytrvalosť a urýchliť zotavenie po cvičení.
 • Posilnenie imunitného systému: Existujú dôkazy, že Rhodiola rosea môže posilniť imunitný systém a znížiť riziko infekcií. Predpokladá sa, že to robí zvýšením produkcie bielych krviniek a posilnením imunitnej odpovede organizmu.
 • Ochrane pred neurodegeneratívnymi ochoreniami: Niektoré štúdie na zvieratách naznačujú, že Rhodiola rosea môže chrániť pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Predpokladá sa, že to robí ochranou mozgových buniek pred poškodením a podporou zdravého fungovania mozgu.

Je však dôležité poznamenať, že tieto výsledky pochádzajú z malých štúdií a je potrebný rozsiahlejší výskum na potvrdenie účinnosti a bezpečnosti Rhodiola rosea.

Použitie a dávkovanie

Rhodiola rosea sa bežne vyskytuje vo forme doplnkov stravy, ako sú kapsule, tinktúry a prášky. Odporúčané dávkovanie sa líši v závislosti od formy a koncentrácie účinných látok. Pred začatím užívania Rhodiola rosea je dôležité poradiť sa s lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás vhodná a neinteraguje s inými liekmi, ktoré užívate.

Bežné dávkovanie Rhodiola rosea

 • Kapsule: 100-500 mg denne
 • Tinktúry: 1-5 ml denne
 • Prášok: 200-600 mg denne

Je dôležité začať s nízkou dávkou a postupne ju zvyšovať, aby ste zistili toleranciu. Odporúča sa užívať Rhodiola rosea ráno na prázdny žalúdok, aby sa maximalizovala absorpcia.

Neodporúča sa užívať Rhodiola rosea neskoro večer, pretože by to mohlo narušiť spánok.

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním Rhodiola rosea poradiť so svojím lekárom.

Adaptogén rhodiola rosea

Bezpečnosť

Rhodiola rosea je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú, keď sa užíva v odporúčaných dávkach. Môžu sa však vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, ako sú:

 • Bolesti hlavy
 • Závraty
 • Podráždenie žalúdka
 • Nespavosť
 • Nervozita
 • Suchá ústa

Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, prestaňte užívať Rhodiola rosea a poraďte sa so svojím lekárom.

Interakcie s liekmi

Rhodiola rosea môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane:

 • Antidepresíva
 • Lieky na riedenie krvi
 • Stimulanty
 • Sedatíva

Pred začatím užívania Rhodiola rosea je dôležité informovať svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate, aby sa predišlo akýmkoľvek potenciálnym interakciám.

Rhodiola rosea je fascinujúca rastlina s bohatou históriou a potenciálnymi benefitmi pre zdravie. Vďaka svojim adaptogénnym vlastnostiam môže pomôcť telu vyrovnať sa so stresom, zlepšiť kognitívne funkcie, posilniť náladu a podporiť fyzickú výkonnosť.

Je však dôležité poznamenať, že vedecký výskum Rhodiola rosea je stále v počiatočných fázach a je potrebný rozsiahlejší výskum na potvrdenie jej účinnosti a bezpečnosti. Pred začatím užívania Rhodiola rosea je dôležité poradiť sa s lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás vhodná.