pekne upravená detská izba
Tipy a triky

Ako vytvoriť funkčnú pohodlnú izbu pre viac detí?

Úlohou rodičov je vytvoriť pre svoje deti priestor, kde sa budú cítiť pohodlne, kde budú mať dostatok miesta na hranie, učenie a na odpočinok. Pri jednom či dvoch deťoch to až taký problém nie je, ale čo ak je detí viac a priestoru tak málo? Prinášame vám niekoľko nápadov, ako vytvoriť multifunkčnú detskú izbu, ktorá bude vyhovovať potrebám všetkých detí a ktorú budú zaručene milovať.

Vytvorenie harmonického prostredia

Pri zariaďovaní detskej izby pre viac detí je kľúčová nielen estetika, ale tiež rozvrhnutie a flexibilita priestoru. Táto úloha môže byť na prvý pohľad náročná, ale vďaka pár trikom dokážete vytvoriť harmonické prostredie pre svoje deti aj vy. Stačí, ak do vašich architektonických plánov zahrniete aj ich túžby či nápady.

Viacúrovňové riešenia pre optimalizáciu priestoru

Využite priestor na maximum pomocou viacúrovňových riešení! Poschodové postele alebo nábytok s multifunkčným využitím je vynikajúci spôsob, ako odľahčiť priestor a vytvoriť viac miesta pre hranie a zábavu. Nezabúdajte na to, že takéto riešenie nielen šetrí miesto, ale z detskej izby sa stane priestor, ktorý dokáže podnecovať fantáziu vašich detí a otvorí im celkom nové perspektívy pre spanie a odpočinok.

úložné boxy na hračky v detskej izbe

Funkčné úložné priestory pre udržanie poriadku

Integrujte do izby funkčné úložné priestory, ako sú skrinky, police a zásuvky všade tam, kde je to možné. Úložné priestory pod posteľami alebo nad pracovným stolom sú skvelým spôsobom, ako optimalizovať priestor a udržať poriadok v izbe.

Flexibilný nábytok

Flexibilný nábytok je ďalším riešením, ktoré môže prispieť k efektívnemu využívaniu často tak malého priestoru. Či už sa rozhodnete pre klasický modulárny nábytok, alebo dáte prednosť na mieru vyrobeným kúskom, každá z týchto možností sa oveľa ľahšie dokáže prispôsobiť potrebám vašich detí. Zároveň však vytvárate izbu, ktorá sa s pribúdajúcimi rokmi a zvyšujúcimi sa nárokmi a potrebami detí dokáže bez ďalších väčších investícií a zmien veľmi dobre pretvárať a dolaďovať.  

Farby a dekorácie vs pohoda a estetika

Pri výbere farieb na steny je potrebné zabezpečiť tón zaujímavej, no svetlej farby, ktorá dokáže vytvoriť opticky veľký priestor a zároveň príjemné prostredie. Dekorujte izbu obrazmi alebo samolepkami, ktoré vystihujú charakter a záujmy detí, a prispôsobte sa ich svetu a fantázii.

Vytvorenie viacerých zón

Rozdeľte izbu na rôzne zóny určené na hranie a zábavu, učenie a odpočinok. Takýmto rozčlenením miestnosti dokážete lepšie organizovať aktivity detí a zabezpečiť, že každé dieťa bude mať svoj vlastný priestor na vykonávanie rôznych činností.

Podporujte kreativitu detí

Dajte deťom možnosť zapojiť sa do vytvorenia svojej časti priestoru. Tým, že dovolíte podieľať sa na jeho tvorbe, zároveň podnecujete ich kreativitu a poskytujete im priestor, kde sa budú cítiť príjemne.

Pracovný kútik

Ak je to možné, vytvorte deťom kútik na učenie a tvorbu, s písacím stolom a dostatočným osvetlením. Bude to ich kúsok súkromia.

deti sa hrajú v detskej izbe

Prirodzené svetlo

Venujte pozornosť osvetleniu a umiestnite zariadenie tak, aby do izby prúdilo dostatok prirodzeného svetla.

Bezpečnosť

Pri zariaďovaní detských izieb je veľmi dôležité brať ohľad aj na dostatočné zabezpečenie nábytku a jeho správne ukotvenie. Vyhnúť sa treba ostrým hranám a eliminovať nebezpečné predmety.

Interaktívne prvky

Ak je možnosť, začleňte do zariadenia aj interaktívne prvky, ako sú tabule na písanie, pracovné panely alebo interaktívne hračky, ktoré môžu stimulovať deti a pomáhať rozvíjať ich schopnosti.

Závesy alebo paravány

Oddelenie priestorov pomocou mobilných zásten, paravánov či závesov môže výraznou mierou prispieť k pocitu súkromia vašich detí. Často stačí len malá zmena, ktorá vytvorí každému obyvateľovi izbičky svoj vlastný kúsok sveta.

Nech už zariaďujete izbu pre jedno, alebo tri deti, je dobré pozerať sa na to tak trochu aj ich očami. To, čo je dôležité pre vás, môže pôsobiť na deti celkom opačne. A tak nechajte vysloviť to posledné slovo práve im.