Nevhodne zvolená obuv môže znepríjemniť, ba dokonca úplne zruinovať váš zážitok z turistiky. Možno si hovoríte, že jedny kvalitné turistické topánky sú tak akurát, no vedeli ste, že každý terén si vyžaduje iný typ obuvi? Zistite, aký model sa hodí na prevažne rovinaté trasy, aký do stredne náročného terénu a čo si obuť na vysokohorské dobrodružstvo.
Topánky na nenáročnú turistiku do rovinatého terénu
Ak sa chystáte absolvovať ľahšiu trasu, ktorá bude zahŕňať hlavne spevnené lesné a lúčne chodníčky, resp. pôjde o rovinatý terén, siahnite po tzv. hikingových topánkach s nízkym profilom (kategória A/B).Tieto topánky sú ľahké, priedušné, zabezpečujú dobrú ohybnosť v členku a sú vhodné aj ako bežná voľnočasová (vychádzková) obuv. Vyznačujú sa tiež mäkšou podrážkou. V teplých mesiacoch sú vhodnou alternatívou aj turistické sandále, napr. na prechádzky okolo vodných diel.
Topánky na turistiku so strednou náročnosťou
Na nespevnené cesty, kamenisté chodníky a stredne náročné túry voľte trekové topánky s vyšším, resp. členkovým profilom (kategória B), ktoré poskytujú väčšiu stabilitu aj pri trasách s prevýšením. Sú robustnejšie a majú pevnejšiu podrážku ako predchádzajúca alternatíva, ktorá sa pri nerovnom a kamenistom teréne bude hodiť. Väčšina turistov považuje túto voľbu za všestrannú.
Topánky na vysokohorskú turistiku
Do náročného vysokohorského terénu, na nespevnené úseky a pohyb v suťoviskách sú najvhodnejšie turistické topánky kategórie B/C alebo C (vhodné aj na technické trasy). Častokrát sú prispôsobené aj na použitie v kombinácii s turistickými mačkami. Okrem toho sa vyznačujú vysokým strihom s anatomickou výstuhou v oblasti členku, ktorá zabezpečuje stabilitu, tvrdou podrážkou a spevnenou špičkou za účelom minimalizácie rizika zranenia prstov či poškodenia topánky v skalnatom teréne.
Tip na záver – príprava topánok pred túrou
Predtým, ako vyrazíte do terénu, mali by ste topánky naimpregnovať. Impregnačný prostriedok vytvorí na povrchu neviditeľnú ochrannú vrstvu, ktorej cieľom je zabrániť prenikaniu vlhkosti do materiálu topánky a chrániť ich pred prachom a nečistotami (v zime tiež pred pôsobením posypovej soli). Frekvencia impregnácie závisí od intenzity používania obuvi a materiálu, z ktorého sú vyrobené (napr. textilné je odporúčané impregnovať častejšie ako kvalitné kožené modely).
Impregnovať by ste však mali aj inú súčasť vašej turistickej výbavy – napr. softshellové bundy pre obnovu a zlepšenie vodeodolnosti a zároveň zachovanie priedušnosti.
Zdroj foto: benevolente / Adobestock.com
Sponzorovaný článok