Hoci robotické vysávače sľubujú upratovanie bez námahy, v praxi sa často stretávame s problémami ako zamotávanie sa do káblov či problémy s kobercami. Aj napriek moderným technológiám si preto vyžadujú občasnú asistenciu. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým pripravíte svoju domácnosť na upratovanie robotom.
Umiestnenie nabíjacej stanice
Správne umiestnenie nabíjacej stanice je dôležité pre autonómne fungovanie robotického vysávača. Umiestnite ju k stene na rovný povrch s dostatočným priestorom okolo, aby sa k nej robot mohol bez problémov vrátiť. Odporúča sa nechať voľný priestor aspoň 60 cm z oboch strán a 120 cm pred stanicou, aby mal dostatok miesta na správne zarovnanie a dokovanie. Pokiaľ ho pravidelne používate, môže byť neustále na nabíjačke. Ak ho však nebudete používať dlhšie, pred uskladnením robot nabite, vypnite a uložte na suché a chladné miesto.
Prvé mapovanie priestoru
Výkonné robotické vysávače s pokročilou navigáciou ponúkajú inteligentné funkcie, ako je mapovanie priestoru a neustále učenie sa (prispôsobujú sa rozloženiu bytu). Vďaka tomu sa dokážu efektívnejšie pohybovať a upratovať dôkladnejšie. Pred prvým použitím ich pošlite na mapovanie a zabezpečte im prístup do všetkých miestností, ktoré chcete upratovať. Pre modely, ktoré používajú kamerovú navigáciou je dôležité dobré osvetlenie, najmä na začiatku.
Pozor na koberce
Väčšina robotických vysávačov zvládne sama prekonať prekážku do 1 cm, pri kobercoch s vyšším vlasom ale budete potrebovať model, ktorý je výrobcom označený ako vhodný na koberce – zvládne nabehnúť aj na vyššie prekážky (maximálna výška prekážky je zvyčajne okolo 3 cm). Okrem výšky vlasu môžu problém predstavovať aj strapce na kobercoch. Hoci sa robot zvyčajne dokáže pohybovať okolo nich, hlavná kefa má tendenciu ich zhlukovať alebo trhať, preto pred upratovaním strapce zahnite pod koberec.
Zakázané zóny
Aj keď sú robotické vysávače šikovné, existujú miesta, kam nechcete, aby chodili, napríklad do blízkosti pelechu vášho štvornohého miláčika. Vytváranie bariér pre roboty s modernými technológiami je jednoduché – modely s ovládaním cez aplikáciu a inteligentným mapovaním umožňujú priamo v mape definovať zakázané zóny. Pre lacnejšie modely, ktoré tieto funkcie nemajú, poslúžia aj fyzické bariéry, napríklad detská bezpečnostná brána.
Pravidelné čistenie
Pravidelná údržba robotického vysávača zahŕňa niekoľko dôležitých úkonov. Po každom použití by ste mali vyprázdniť nádobu na nečistoty, pričom niektoré modely ponúkajú bezproblémové používanie so stanicou na automatické vyprázdňovanie. Pravidelne čistite filtre od prachu a nečistôt, pričom je potrebné ho meniť každých 6-12 mesiacov a odstraňujte vlasy namotané na kefách podobne ako pri ručnom vysávači. Nezabúdajte ani na utieranie senzorov a nabíjacích kontaktov na spodnej strane robota. Tieto úkony pomáhajú udržiavať vysávač v dobrom stave a zabezpečujú jeho efektívne fungovanie.
Ilustračný obrázok: Freepik
Sponzorovaný článok