úrazy elektrickým prúdom
Bývanie,Domácnosť

Ako predchádzať úrazom elektrickým prúdom v domácnosti

Medzi najčastejšie úrazy spôsobené prúdom patrí priamy jednopólový dotyk, čo znamená, že sa človek dotkne len jedného vodiča pod napätím, pričom uzemnenie jeho tela umožní prechod prúdu. Aj keď vás tento malý striedavý prúd neohrozí na živote, dôjsť môže aj k závažnejším situáciám. Základom je preto predchádzať im.

Riziká neodbornej manipulácie s elektrinou

Práca s elektrinou pod napätím je povolená len pre elektrikárov, ktorí majú potrebnú kvalifikáciu, skúsenosti a platné osvedčenie podľa príslušných predpisov (min. podľa § 22 vyhl. 508/2009 Z.z). Ak teda nemáte odborné vzdelanie, nezasahujte do elektrických rozvodov a zariadení, pretože takáto neuvážená manipulácia môže viesť k úrazom alebo požiarom. Nezabudnite na pravidelné revízie a inštaláciu bezpečnostných prvkov.

Používanie prúdových chráničov

Okrem ističov a poistiek, ktorých úlohou je chrániť elektrický obvod pred preťažením a skratom, je dôležité mať v elektroinštalácii aj prúdový chránič – neslúži na ochranu pred preťažením, ale na ochranu pred úrazom elektrickým prúdom. Podľa platných noriem STN je navyše inštalácia prúdových chráničov povinná pre všetky zásuvky do 32 A a pre všetky svetelné obvody v obytných budovách.

Neignorujte varovné signály spotrebičov

To, že spotrebič opakovane vypína istič alebo vypáli poistku nie je náhoda. Príčinou môže byť napríklad preťaženie obvodu či vnútorné poruchy v spotrebiči, ktoré môžu spôsobovať prehrievanie, abnormálny chod alebo skrat – prúdový chránič môže obvod v prípade úniku prúdu okamžite vypnúť, čím zabráni úrazu elektrickým prúdom.

Pred prúdový chránič by mali byť navyše inštalované prepäťové ochrany, ktoré chránia prúdový chránič pred poškodením a spotrebiče pred náhlym a krátkodobým zvýšením napätia v sieti. Ak spozorujete, že so spotrebičom nie je niečo v poriadku, mali by ste ho odpojiť od elektrickej siete a nepoužívať ho, kým sa naň nepozrie kvalifikovaný odborník.

Detské záslepky do elektrických zásuviek

Deti si neuvedomujú nebezpečenstvo elektrického prúdu, a tak je úlohou dospelých zabezpečiť ich ochranu. Elektrické zásuvky predstavujú vážne nebezpečenstvo, ak do nich dieťa zasunie prsty alebo iné predmety, minimálne v detských izbách, kde nie sú vaše ratolesti neustále pod dohľadom, preto používajte záslepky alebo bezpečnostné zásuvky s ochranným mechanizmom.

Zdroj obrázka: Africa Studio / stock.adobe.com


Sponzorovaný článok