voda z kohútika
Bývanie,Domácnosť

Čistá voda z kohútika? Zistite, ako vybrať filter na vodu do domácnosti

Máte pocit, že s vašou vodou nie je niečo v poriadku? Napovedať vám môže nepríjemný zápach, chuť alebo stopy usadenín na vodovodných kohútikoch. Ak laboratórny rozbor vaše obavy potvrdí a vo vode sa nachádzajú nežiadúce látky, je potrebné začať s filtráciou. V článku sa dozviete viac o najpoužívanejších typoch filtračných zariadení.

Ako vybrať filter na vodu

Prvým krokom je zistiť kvalitu pitnej vody. Ak je jej zdrojom obecný vodovod, za kvalitu zodpovedá poskytovateľ – informácie by mali byť prístupné na stránkach obce alebo vodárenskej spoločnosti. V prípade, ak čerpáte vodu z vlastnej studne rozbor si musíte urobiť sami, resp. si ho objednať. Po objednaní služby k vám príde technik, ktorý odoberie vzorky (zoznam meraných parametrov upravuje vyhláška MZ SR č.91/2023 Z.z.) a do dvoch týždňov predloží výsledky. Na základe zistení je potrebné vybrať vhodný filter na vodu. Napríklad, ak voda obsahuje iba jemné mechanické nečistoty, napr. zákal, íl, štrk a ďalšie, siahnite po sedimentačnom filtri, ktorý zachytí všetky nerozpustené častice.

Kategórie filtračných zariadení

Ponuka na trhu je široká a vyznať sa v nej môže byť náročné, základné delenie však vychádza z miesta použitia daného filtra. Rozlišujeme:

  • úpravu vody na prívode (v celom objekte), tzn. ide o rôzne potrubné filtre, zmäkčovače, mechanické filtre na zákal, na chlór, dusičnany, železo a mangán a podobne,
  • úpravu vody v mieste použitia, najpoužívanejšími sú reverzné osmózy a ionizátory.

Okrem toho nájdete v ponuke napríklad aj filtre na sprchovanie, populárne filtračné kanvice či dokonca turistické vodné filtre.

Najpoužívanejšie filtre na vodu

Multifunkčné zmäkčovače vody – pokiaľ sa potýkate s viacerými problémami naraz, vhodným riešením je multifunkčné filtračné zariadenie. Ide o priestorovo aj nákladovo efektívnejšie riešenie, ako keby ste každý problém riešili samostatným zariadením. Takýto zmäkčovač 5v1 odstráni napríklad tvrdú vodu (najčastejší problém v domácnostiach), mangán a železo (môžu vodu zafarbiť) či karcinogénne organické zlúčeniny a amoniak.

Reverzná osmóza – problémy s biologickým znečistením vody, v ktorej sa okrem pevných častíc nachádzajú aj mikroorganizmy, vírusy a ďalšie látky (napr. herbicídy, ťažké kovy a iné) rieši systém reverznej osmózy. Ten pozostáva z viacerých stupňov filtrácie (mechanická filtračná vložka, uhlíková filtračná vložka, osmotická membrána a ďalšie). Montuje sa priamo pod kuchynský drez, tzn. budete potrebovať ďalšiu vodovodnú batériu. Ideálnym riešením je trojcestná batéria (studená, teplá a filtrovaná voda), ktorá nahrádza pôvodnú batériu.

Ionizátor vody – toto zariadenie vodu čistí, mineralizuje a procesom elektrolytickej ionizácie delí molekuly vody na kyslé a alkalické (zásadité). Ionizovaná voda priaznivo pôsobí na ľudský organizmus (vyrovnáva pH, zohráva rolu pri trávení i posilňovaní imunity).

Zdroj foto: amixstudio / Adobestock.com


Sponzorovaný článok