Koľko stojí sťahovanie bytov? Takáto jednoduchá otázka nemá jednoznačnú odpoveď, pretože vždy závisí od viacerých faktorov. Konečnú cenu, ktorú za sťahovanie zaplatíte, ovplyvňujú aj zdanlivé drobnosti, s ktorými je ale dobré počítať už vopred. Aby ste si popri všetkých stresoch zo sťahovania nemuseli robiť ešte aj starosti o peniaze, prezradíme vám, čo všetko ovplyvňuje konečnú cenu za sťahovanie.
Sťahovanie nepatrí medzi obľúbené činnosti a tak je celkom prirodzené, že čoraz viac ľudí si radšej zaplatí profesionálov a nechá všetko na nich. Rovnako je však prirodzené, že jedna z prvých otázok sa týka celkovej ceny, šetriť na úkor kvality a spoľahlivosti sa síce neoplatí, no prečo by ste mali platiť viac ako je nevyhnutné? Určovanie cien, či už ide o sťahovanie kancelárií, bytov alebo iných priestorov však nie je také jednoduché. Do výpočtu totiž vstupujú mnohé faktory a navyše, nie každá sťahovacia firma pristupuje k cenotvorbe rovnako.
Na nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, vďaka ktorým pre vás náklady na sťahovanie bytu a cenotvorba sťahovacích služieb už nebudú alchýmiou.
Veľkosť a rozsah sťahovania
Prvou a základnou otázkou, od ktorej sa odvíjajú náklady na sťahovanie je jeho rozsah a priestorové podmienky. Je totiž zásadný rozdiel, a to ako z pohľadu času aj námahy, či ide o sťahovanie malej garsónky alebo veľkometrážneho mezonetu. V zásade platí, že čím väčší byt a čím viac vecí sa sťahuje, tým vyššia bude aj cena.
Aby sme boli konkrétnejší, tak cena za sťahovanie bytu sa väčšinou prepočítava na pracovníka alebo s ohľadom na priestorové podmienky. Jednoizbové byty sa štandardne počítajú do 10 – 15 m3, dvojizbové do 18 m3, trojizbové do 26 m3. Naraziť môžete aj na určovanie cien podľa odpracovaných hodín, v takom prípade si ale treba ustrážiť či sťahovacia služba pracuje naozaj efektívne a čas „nenaťahuje“. Aby sme nezabudli, pri kalkuláciách sa zvykne zohľadňovať aj to, či je byt poloprázdny alebo plne zariadený. Pre vypracovanie presnejšej cenovej kalkulácie preto pomôžu aj fotografie či video zachytávajúce konkrétne priestory.
Vzdialenosť
Cenu za sťahovanie bytu ovplyvňuje aj vzdialenosť medzi starým a novým bytom. Čím dlhšia je trasa, tým viac si bude sťahovacia firma účtovať za prepravu, avšak v rámci mesta je cena za prepravu spravidla fixná a od počtu kilometrov sa odvíja až pri sťahovaní na dlhšie vzdialenosti. Cena prepravy sa môže odvíjať nielen od vzdialenosti, ale aj typu použitého vozidla – väčšia dodávka síce môže byť o čosi drahšia, ale zas vám ušetrí pri sťahovaní čas. Podobne to platí aj v prípadoch, kedy je nevyhnutné využiť nákladné auto s hydraulickou rukou, za takéto typy vozidiel si spravidla treba priplatiť.
Dobrá dostupnosť znamená aj lacnejšie sťahovanie
Ak máte dostatočne široké dvere a priestranný výťah, máte výhodu, pretože sťahovanie bude lacnejšie. Cenu za sťahovanie bytu totiž ovplyvňuje aj samotná dostupnosť bytu, počet poschodí, ktoré treba prekonať a tiež ďalšie priestorové podmienky. Pri ťažko dostupných bytoch v domoch bez výťahov bude sťahovanie nielenže dlhšie, ale aj ťažšie.
Ťažké bremená priťažia aj rozpočtu
Veci s hmotnosťou nad 50 či 60 kg a iné ťažké bremená náklady na sťahovanie logicky zvyšujú a treba počítať s tým, že sa na ne vzťahuje samostatný cenník. Vždy preto už pri žiadosti o prvú cenovú ponuku spomeňte všetky ťažké veci, ktoré bude treba presťahovať, na celkovú cenu totiž môžu mať zásadný vplyv.
Cenu navyšujú doplnkové služby aj sťahovanie cez víkend
Celkové náklady na sťahovanie ovplyvňujú aj rôzne doplnkové služby. Napríklad balenie a vybaľovanie, demontáž a montáž nábytku, či krátkodobé uskladnenie vecí. Priplatiť si za ne môžete buď jednotlivo, alebo ak sa vám to oplatí viac, využiť all-in služby. Vždy si ale preverte, čo všetko je v nich zahrnuté.
Na záver len dodajme, že vplyv na cenu má aj termín sťahovania, pričom platí, že sťahovanie cez víkend, sviatky a mimo bežnej pracovnej doby bude o čosi drahšie. Oplatí sa preto zháňať sťahovanie v dostatočnom časovom predstihu, pokojne aj niekoľko týždňov vopred.
Sponzorovaný článok