Tiesňava, alebo inak povedané roklina či kaňon, je pozoruhodný výtvor prírody. Je formovaná eróznou činnosťou toku, ktorý sa stovkami rokov predieral pomedzi skaly, tvoril si svoje cestičky, až nakoniec v samom lone prírody vznikli strmé skalné steny v tvare písmena V. Väčšina z tiesňav spadá pod chránené územia alebo prírodné rezervácie a my vám predstavíme tie najkrajšie.
Manínska tiesňava, Súľovské vrchy
Manínska tiesňava sa nachádza v blízkosti Považskej Teplej a je národnou prírodnou rezerváciou CHKO Strážovské vrchy. Je dielom Manínskeho potoka, ktorý rozdelil vápencové bradlo na dve časti – Veľký a Malý Manín. Ak ste aspoň trochu fyzicky zdatní a dychtíte po spoznávaní očarujúcich miest, urobte si celodennú túru po náučnom chodníku Manínska tiesňava, ktorý sa začína v Považskej Teplej, pokračuje prírodnými rezerváciami Kostelecká tiesňava a Bosmany a cez hrebeň Veľkého Manína zostupuje serpentínami až na jeho koniec. Jednoducho nádhera!
Prosiecka a Kvačianska dolina, Chočské vrchy
Ležia v malebnom prostredí Liptova a práve malé liptovské obce Prosiek a Kvačany sú vstupnou bránou do dvoch najkrajších slovenských dolín – Prosieckej a Kvačianskej.
V Prosieckej doline, s dĺžkou takmer 4 km, vládne pokoj a ticho, len občas prerušené zurčaním rieky Prosiečanka. Idylka, ktorú v najatraktívnejších úsekoch doliny prerušia strmé zrázy a výstupy po rebríkoch. Turistický, ale aj náučný chodník vás prevedie pomedzi skalné bralá, jaskyne a impozantné vodopády.
Medzi dolomitovými a vápencovými masívmi Čiernej hory a Ostrým sa nachádza ďalší skvost slovenskej prírody – Kvačianska dolina. Náučný chodník vinúci sa Kvačianskou dolinou vám sprístupní úžasnú scenériu dotvorenú historickým nádychom kamenných múrov Kvačianskeho hradu či zrekonštruovaného dreveného vodného mlyna.
Jánošíkove diery, Malá Fatra
Jánošíkove diery tvoria sústavu tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre a prechod ktorýmkoľvek okruhom patrí medzi tie najkrajšie a najobľúbenejšie. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a nájdete tu množstvo bizarných skalných útvarov a viac než dvadsať vodopádov, ktorých krásu môžete obdivovať nielen v lete, ale aj počas zimy, keď sa dolina premení na úžasné ľadové kráľovstvo.
Juráňova dolina, Západné Tatry
Ak hľadáte tiesňavu, ktorej krásu by ste mohli obdivovať spoločne so svojimi ratolesťami, ste tu správne. Zvlnené pastviny sprevádzané cingotom zvoncov pasúcich sa oviec ponúkajú nový pohľad na krásu, ktorú nám krajina ponúka. Z vyhliadkovej veže budete mať celú tú nádheru ako na dlani a náučný chodník vás prevedenie jednou z najkrajších roklín na Slovensku. Nenáročná trasa vhodná aj pre začínajúcich turistov tak môže byť tou najlepšou voľbou na rodinnú dovolenku.
Zádielska dolina, Slovenský kras
Zádielska dolina, s prívlastkom najhlbšia, je jednou z tých tiesňav, ktoré môžete prejsť aj so svojimi deťmi, dokonca aj s kočíkmi. Je dlhá necelé 3 km, no na jej trase nájdete okrem Blatnického potoka s množstvom vodopádov aj 120 jaskýň s prekrásnymi sieňami a tiež zaujímavý vrch s netradičným názvom Cukrová Homoľa. Cestu vám budú lemovať cez 300 m vysoké bralá a na jej konci vás čaká panoramatický výhľad z dvoch planín obklopujúcich Zádielsku tiesňavu – Zádielsku planinu a planinu Horný vrch.
Králická tiesňava, Kremnické vrchy
Poslednou tiesňavou, ktorú by sme vám chceli predstaviť, je Králická tiesňava v lone Kremnických vrchov. Úžasná roklina, vaša prechádzka ňou sa končí výhľadom na padajúcu vodu Králického vodopádu, vás prekvapí nenáročným terénom, no o to vábivejšími scenériami. Chodníčky, ktoré miestami pretína Farebný potok, prechádzajú podmanivým lesným prostredím so slabým stúpaním, takže si ich užijú naozaj všetky vekové kategórie.
Slovenské tiesňavy sú unikátnym dielom prírody a pri pohľade na strmé bralá, množstvo vodopádov, bujnú zeleň a výhľady, ktoré sú naozaj neopakovateľné, určite stoja za vašu návštevu. Tieto doliny sú ako oázy pokoja, miesta, kde môžete uniknúť ruchu bežných dní a ponoriť sa do úchvatnej krásy prírody.