užívanie si spa a wellnessu
Cestovanie,Wellness

Doprajte si originálny kúpeľ ako v luxusnom wellness hoteli

Kúpeľné rituály si užívali aj naši predkovia v minulosti. Vedeli, že nie sú dôležité len pre očistu tela, ale takisto aj pre relaxáciu a posilnenie zdravia. Tiež ste sa doteraz kúpali len vo vode s pridaním kúpeľovej soli? Existuje množstvo originálnych druhov kúpeľov, ktoré majú prospešné účinky na telo a myseľ.

Vaňa plná piva

Áno, dobre vidíte! Kúpanie v pive nie je len excentrickou zábavkou, ale má aj svoje zdravotné výhody. Kvasnice a vitamíny obsiahnuté v pive zjemňujú pokožku a posilňujú jej štruktúru. Pivné kúpele sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú vyživovať pokožku a bojovať proti jej starnutiu. Ak máte radi vôňu a chuť piva, toto bude niečo pre vás. Pivný kúpeľ s krígľom v ruke si zrejme radi vychutnajú najmä páni.

Kúpeľ v mlieku

Kleopatra bola známa tým, že sa kúpala vo vani naplnenej mliekom. Mliečne kúpele majú hydratačné účinky, prispievajú k zjemneniu a vyživeniu pokožky. Kyselina mliečna a tuk obsiahnutý v mlieku upokojuje podráždenú pokožku a zmierňuje svrbenie a začervenanie pokožky u ľudí s citlivou a suchou pokožkou. Mlieko má tiež exfoliačné účinky, teda zbaví pokožku nečistôt a odumretých buniek. Pokožka sa vyhladí a získa mladistvý vzhľad. Chcete to vyskúšať? Použite plnotučné mlieko, pretože obsahuje väčšie množstvo tuku, a kúpeľ si vychutnajte aspoň 20 minút, aby sa mlieko do pokožky stihlo vstrebať. Do mliečneho kúpeľa môžete pridať aj bylinky, éterické oleje alebo dokonca med.

Bylinné kúpele

Ak si do kúpeľa pridáte bylinky v stresovom období alebo pri chrípkových stavoch, pocítite zlepšenie minimálne počas doby, čo budete ležať vo vani. Napríklad levanduľové kúpele majú upokojujúci účinok na nervový systém a môžu vám pomôcť lepšie zvládať stres. Rozmarínové kúpele zasa zlepšujú krvný obeh a zmierňujú pocity únavy. Chcete sa osviežiť, zbaviť sa napätia a pocitov únavy? V tom prípade by ste si do kúpeľa určite mali pridať mätu. Aj harmančekové kúpele majú upokojujúci a relaxačný účinok, zlepšia kvalitu vášho spánku a prispejú k regenerácii pokožky. Šalviové kúpele zasa pomáhajú pri odstraňovaní toxínov z tela. Tiež vás láka vyskúšať ich všetky?

Kúpeľ s éterickými olejmi

Kúpele s prídavkom éterických olejov sú skvelým spôsobom, ako si vo vani dobre oddýchnuť a zároveň využiť prospešné účinky rôznych olejov. Napríklad levanduľový olej má upokojujúci účinok na telo aj myseľ. Eukalyptový olej môže pomôcť pri prechladnutí a zlepšiť dýchanie. Rozmarínový olej pomáha zlepšovať cirkuláciu krvi, uvoľňuje svalové napätie a má povzbudzujúci účinok. Kvalitu spánku si zlepšíte vďaka kúpeľu s jazmínovým olejom, ktorý takisto pôsobí proti stresu. Citrusové oleje (pomaranč, citrón) majú osviežujúci a stimulujúci účinok, dodávajú nám energiu a zlepšujú náladu.

žena si užíva wellness v kúpeľoch

Ako často sa kúpať?

To závisí od osobných potrieb. Pre niektorých ľudí je kúpeľ spôsob relaxácie, takže si ho doprajú pravidelne, možno raz za dva dni alebo niekoľkokrát týždenne. V tomto prípade je dôležité dbať na to, aby bola pokožka chránená používaním vhodných produktov na kúpanie. Netreba tiež zabúdať na hydratáciu pokožky po kúpeli. Príliš časté kúpanie môže vysušiť pokožku a odstrániť z nej prirodzené oleje, čo má za následok podráždenie pleti alebo iné problémy s pokožkou.

Užite si kúpeľ doma

Naplňte vaňu teplou vodou a pridajte ingredienciu podľa vášho výberu – pivo, mlieko, bylinky alebo éterické oleje. Uistite sa, že voda má ideálnu teplotu a nepopáli vás. Pozor aj na neželané reakcie pokožky. Ak si nie ste istí, či na niektorú látku nie ste alergickí, je lepšie kúpeľ najprv odskúšať na menšej časti tela, napr. nohách. Očarujúce vône a blahodarné účinky týchto originálnych druhov kúpeľov môžu dať vašim domácim wellness rituálom nový rozmer. Zapáľte si sviečku, zapnite relaxačnú hudbu a nechajte sa unášať príjemnými pocitmi. Užite si tento čas pre seba, uvoľnite si telo aj myseľ a nadopujte sa novou energiou.