dôchodcovia pracujúci v záhrade
Bývanie,Záhrada

Záhradkárske tipy pre začiatočníkov: Krok za krokom ku krásnej záhrade

Začať si budovať vlastnú záhradu je vzrušujúce dobrodružstvo, ktoré vám prinesie množstvo radosti a uspokojenia. Pre začiatočníkov však záhradníctvo môže predstavovať tak trochu vedu. S našimi praktickými radami a tipmi môžete svoj prvý pestovateľský krok urobiť s istotou. Nebojte sa zašpiniť si ruky!

Výber rastlín a tvorba záhradných plánov

Ak ste sa doteraz v záhrade príliš neukazovali, pri výbere rastlín je kľúčové zamerať sa na odolné a nenáročné druhy rastlín. Paradajky, šalát alebo bylinky ako mäta, bazalka, rozmarín a petržlenová vňať sú výbornou voľbou pre začiatočníkov. Tieto rastliny sú nenáročné na starostlivosť a zároveň prinášajú bohatú úrodu. Rozhodujte sa aj na základe vašich preferencií. Ak máte radi kvety, skúste pestovať ľubovoľný druh kvetov s jednoduchou údržbou, ako sú napríklad petúnie, slnečnice alebo levanduľa.

sadenie zelených rastlín do pôdy

Vhodné je vysadiť paletu rastlín, ktoré nás potešia farbami v každom ročnom období. Aj začiatočník zvládne výsadbu okrasných stromov a krov, cibuľovín (tulipány, hyacinty, narcisy…), prvosienok alebo ruží. V letnom období sa spoľahnite na gaury, šalvie, žlté krásky a krásnoočká, rudbeckie, kocúrnik, perovskie alebo rôzne okrasné trávy, ktoré vydržia kvitnúť až do neskorej jesene. Pri tvorbe plánu výsadby pamätajte na to, že každá rastlina raz narastie a bude potrebovať dostatok miesta.

Starostlivosť o rastliny a záhradu

Starostlivosť o rastliny zahŕňa viac ako len polievanie a hnojenie. Spoznajte potreby jednotlivých druhov rastlín. Napríklad paradajky vyžadujú dostatok slnečného svetla a konzistentnú zálievku, zatiaľ čo bylinkám sa darí aj v suchšom prostredí. Sledujte svoje rastliny, aby ste vedeli včas rozpoznať príznaky chorôb. Žltnutie listov, nezvyčajný rast alebo prítomnosť škodcov môžu byť znakom potenciálnych problémov, ktoré treba riešiť skôr, ako sa choroby alebo škodcovia rozšíria aj na iné rastliny.

Správne zalievanie a pôda

Aby záhrada prosperovala, je dôležité každej rastline dopriať toľko vlahy, koľko potrebuje. Vyhnite sa prelievaniu rastlín, môže spôsobiť hnitie koreňov. Vždy pred zalievaním skontrolujte pôdu; často je lepšie zalievať, keď je pôda mierne suchšia. Pre lepšiu úrodnosť pôdy pridajte do záhradnej pôdy organický kompost. Toto prírodné hnojivo poskytuje rastlinám živiny a zlepšuje kvalitu pôdy. Udržiavajte vhodné pH pôdy pri konkrétnych druhoch rastlín (azalky, hortenzie, rododendrony), zabezpečíte tak optimálne prostredie pre ich rastvývoj a tiež bohaté kvitnutie.

muž polieva kvetiny v záhrade

Okrasná či úžitková? Aký typ záhrady chcete mať?

Kým si obujete gumené čižmy a navlečiete si pracovné rukavice, rozhodnite sa, aký druh záhrady chcete mať. Kontajnerovú, kvetinovú, zeleninovú alebo ich kombináciu? Nájdite vhodné miesto pre pestovanie ovocia a zeleniny, kam prenikne dostatok slnečného svetla a budete mať dobrý prístup k vode. Vyberte vhodný kútik záhrady pre pestovanie okrasných rastlín, aby ste sa mohli z okna alebo pohodlia terasy tešiť z ich krásy. Ak sa chystáte vlastniť okrasnú aj úžitkovú záhradu, premyslite si, ako ich od seba oddelíte. Niekoho môže iritovať pohľad na zeleninové hriadky, zatiaľ čo relaxuje na terase.

Inšpirácia a trpezlivosť

Inšpirácia k vám môže prísť z mnohých zdrojov. Sledovanie záhradných blogov, kníh a videonávodov od skúsených záhradkárov je pre začiatočníkov veľmi prínosné. Učte sa od skúsených záhradkárov a postupne získavajte skúsenosti. Človek sa učí aj na vlastných chybách. Nič sa nedeje, ak nejakú rastlinu vysadíte na nesprávne miesto alebo sa o ňu nebudete vhodne starať a odumrie vám. Aj tí najskúsenejší záhradkári sú občas nútení robiť veľké či malé zmeny s cieľom zlepšiť dizajn záhrady alebo vytvoriť rastlinám lepšie podmienky pre rast. Pokiaľ konkrétna rastlina dobre znáša presádzanie, nič vám nebráni nájsť jej vhodnejšie miesto, aby neskôr zažiarila v plnej kráse.

Buďte trpezliví. Rastliny sa neriadia časovým harmonogramom podľa našich predstáv. Rastú a kvitnú podľa toho, ako im vyhovujú slnečné či teplotné podmienky, prípadne kvalita pôdy. Dnes sú možno ešte malé a nevýrazné, no o pár rokov budú klenotom vašej záhrady. Tešte sa z tohto procesu a užite si svoj pobyt v záhrade. Prácu i momenty, keď budete len tak sedieť na terase a kochať sa okolím.